Jump to content

Journeymen

Members
  • Content Count

    49
  • Joined

  • Last visited

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Knox, Anthony 99 70-6 Rhino 7 Nini, Alessandro 99 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Elite Nj 8 Joyce, Jacob 99 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Bears 9 Dolan, Matthew 99 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals West Va 9 Mayfield, Cameron 99 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Eagle Academy For Young Men 9 Wiedemer, Calvin 99 Southeast Regionals Freestyle: Placer Wresting Prep 9 Alejandro, Giovanni 99 None of the above accolades St Joseph~~~s,metuchen/bitetto Trained 9 Lewis, Major 99 None of the above accolades East Pennsboro 9 Berg, Avishai 99 None of the above accolades Journeymen / Glens Falls 9 Vazquez, Tyler 106 State Champion: PA, OH, IL, NJ or CA Scorpions 9 Liptzin, Ethan 106 NHSCA - Junior Place Finisher Howell High School 12 Cook, Dustin 106 NHSCA - Junior Place Finisher Lucy Ragsdale High 12 Forbes, Christian 106 Journeymen Fall Classic: A Bracket Champion Okrtc 10 Corday, Nick 106 State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI The Baylor School 10 Pepe, Jaden 106 Fargo - Cadet Freestyle All American Xcalibur 9 Fernau, Joseph 106 Fargo - Cadet Freestyle All American Izzy Style Wrestling 10 Soda, Zach 106 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Doughboy Wrestling Club 10 Longo, Mikey 106 UWW Cadet All American Southside 10 Calello, Nico 106 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Yale Street Wrestling Club 10 Utter, Clayton 106 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament High Point 10 Giampietro, Gabe 106 State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Smyrna 10 Holmes, Jashon 106 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Journeymen 10 Wagner, Carson 106 Northeast Regionals Freestyle or Greco: Champion Northampton 9 Cannon, Brandon 106 Middle School National Champion - Super 32, NHSCA, or FLo Nationals Wyoming Seminary 9 Desola, Andrew 106 State Qualifier: All other States Swat/american Heritage Delray 10 Santaniello, Anthony 106 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Shore Thing 9 Wallace, Aidan 106 None of the above accolades Bitetto 9 Collins, Conor 106 None of the above accolades Triumph 9 Hildebrandt, John 106 None of the above accolades Williamstown High School 10 Blaess, Brett 106 None of the above accolades Jackson Memorial Hs 11 Davidheiser, Kade 106 None of the above accolades The Hill School 9 Dobbins, Caden 106 None of the above accolades Team Nauman 10 Rivera, Eligh 106 None of the above accolades Lake Highland Prep 9 Martinez, Maxximus 113 UWW Cadet Place Finisher Sunkist Kids Monster Garage 9 Maida, Jack 113 Fargo - Junior Freestyle All American Triumph 11 Thompson, Trent 113 Fargo - Junior Freestyle All American Ktkidz 12 Brown, Braxton 113 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Best Trained 10 Appello, Braxton 113 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Dark Knights / Easton 10 Gonzalez, Nick 113 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Izzystyle 11 Leonard, Avery 113 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Gorilla Grapplers 11 Centrone, Angelo 113 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Gps 10 Foy, Killian 113 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Vhw/macarthur Hs 10 Shaw, Jason 113 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Florida Jets 10 Treanor, Richard 113 NHSCA - Soph All American Darkhorse Wrestling/hough Hs 11 Rapuano, Michael 113 NHSCA - Soph All American Empire/ Xavier 11 Knox, Tyler 113 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Metrowest United/nmh 10 Kinney, Evan 113 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Doughboy 11 Odell, Kai 113 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Empire 10 Alderfer, Eric 113 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Faith Christian Academy 10 Diaz, Nicholas 113 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Saint John Vianney 10 Barrett, Mason 113 Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Power House / Liberty 11 Schafer, Jace 113 State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Pal-Mac 11 Dolan, Michael 113 State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Iron Eagles Wv 11 Sanders, John 113 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Felix Wrestling Academy 11 Roggie, Erik 113 Prep All American Saint Christophers 11 Morales, Justin 113 Multiple Time State Qualifier: All Other States Bear Cave Wc 12 Cangro, Joseph 113 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Bitetto Trained 10 Hunter, Alec 113 State Champion Freestyle Askren Wrestling Academy 11 Mcclelland, David 113 None of the above accolades Lake Highland Prep 9 Mcneil, Gregor 120 World Team Member (Cadet): Freestyle or Greco X-Calibur 11 Noto, Anthony 120 Multiple Time State Champion: PA, OH, IL, NJ, or CA Honeoye Falls Lima 12 Babin, Nicholas 120 NHSCA - Junior Champion Bitetto 12 Peterson, Dean 120 State Champion: PA, OH, IL, NJ or CA Saint John Vianney 11 Cockrell, Bryce 120 Fargo - Junior Freestyle All American Broken Arrow 12 Fedalen, Richard 120 Ironman - Place Finisher Mcdonogh School 10 Adrian, Hunter 120 NHSCA - Junior Place Finisher Doughboy 12 Lamparelli, Joey 120 NHSCA - Junior Place Finisher Triumph 12 Gillis, Brady 120 NHSCA - Junior Place Finisher Blackstone 12 Chappell, Dylan 120 Super 32 Placer - HS Division Seneca Valley 11 Vulakh, Matt 120 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Arsenal Wrestling Club 11 Santaniello, Vincent 120 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Shore Thing 11 Fea, Nick 120 Journeymen Fall Classic: A Bracket Champion Wyoming Seminary/ Btwc 10 Kayal, Nick 120 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Bitetto Trained 12 Creamer, Jack R. 120 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Dominion High School 12 Lewis, Braxton 120 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Va 10 Crowder, Brandon 120 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Va Elite 12 Haines, Levi 120 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA M2 10 Bradley, Gavin 120 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Athens 10 Encarnacion, Josiah 120 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Vougar Honors Wrestling 12 Nini, Danny 120 State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Lhp 10 Smith, Dustin 120 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Virginia Slaughterhouse 11 Felix, Joey 120 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Roundtree Wrestling Academy 12 Soriano, Jordan 120 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Btwc 10 Jr., Chris Lee 120 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Powerhouse 10 Sparacio, Joseph 120 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Barn Brothers 10 Joyce, Michael 120 NHSCA - Soph All American Bears Wrestling Club 11 Eckerle, Jake 120 NHSCA - Soph All American Ascend Wc 12 Gramly, Gabe 120 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Mifflinburg 11 Bayless, Cole 120 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Reynolds High School 12 Swisher, Jude 120 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament M2 Training Center 10 Cook, Timothy 120 State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Bears 11 Donahue, Garret 120 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Parkersburg Hs 12 Harrington, Jimmy 120 Prep All American Doughboy Wrestling Club / Belmont Hill School 10 Griffin, Kelvin 120 Prep All American Smittys Barn/ The Hill School 10 Liardi, Chase 120 NHSCA - HS Freshman All American Vougar 11 Shapiro, Meyer 120 Middle School National Champion - Super 32, NHSCA, or FLo Nationals Bullis School 9 Gasper, Aiden 120 State Qualifier: All other States Swat/american Heritage Delray 10 Roggie, Cale 120 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals St.christipher 9 Ragusin, Dylan 125 World Team Member (Junior): Freestyle or Greco Izzy Style Wrestling 12 Roes, Micah 125 NHSCA - Junior Place Finisher Lowville 12 Nardone, Nico 125 Super 32 Placer - HS Division Coop Trained 11 Smith, Andrew 125 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Dark Knights 12 Bouzakis, Nic 125 Fargo - Cadet Freestyle National Champion Team Greco 9 Taylor, Emory 125 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Boom Ranch/mccallie School 11 Hall, Sean 125 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Powhatan High School 11 Camillaci, Rocco 125 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Hilton 10 Garcia, Ivan 125 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Cooptrained/apex 12 Smith, Luke 125 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Hauppauge 12 Titus, Jordan 125 NHSCA - Soph National Champion Center Moriches 11 Oroudjov, George 125 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Vhw 10 Robie, Luke 125 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Va Elite 10 Bosco, Jack 125 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Gps/hackley 12 Morris, Matthew 125 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Curby/red Hook 12 Romero, Rafael 125 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Swat 10 Leete, Maximilian 125 NHSCA - Soph All American Danvers High School 11 Contrastano, Joseph 125 NHSCA - Soph All American Vhw 12 Johnson, Tyler 125 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Empire Wrestling 12 Sutton, Parker 125 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Kt Kidz 12 Fernandez, Ethan 125 UWW Cadet All American Rednose Wrestling School 11 Rendeiro, Sean 125 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Bitetto Trained 11 Aikey, Lane 125 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Bellefonte 11 Bowles, Brandon 125 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Yale Street 11 Okeefe, Thomas 125 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Shore Thing 12 Hamdeh, Laith 125 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Bitetto Trained 10 Rankin, Cael 125 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Shore Thing 12 Latona, James 125 Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Warrior Wrestling Club 10 Smith, Ahmad 125 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Lucy Ragsdale High 12 Cook, Tyler 125 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament North Hagerstown High School 12 Gray, Ethan 125 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Caravel Academy 11 Rizzuto, Richie 125 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament The Crew 12 Kish, Koen 125 NHSCA - HS Freshman All American Quest 11 Ryan, Jack 125 Multiple Time State Qualifier: All Other States Southside 12 Harrison, Kamdon 125 Southeast Regionals Freestyle or Greco: Champion Florida Jets 9 Ruiz, Nicco 125 State Champion Freestyle Sunkist Kids Monster Garage 9 Levine, Timothy 130 Ironman - Place Finisher Sunkist Kids Monster Garage 12 Noonan, Patrick 130 NHSCA - Junior Place Finisher Dark Knights 12 Bell, Mckenzie 130 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Kingsway Regional 12 Farber, Julian 130 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Storm Wrestling Center 12 Donahue, Trenton 130 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Dubois/young Guns 12 Blair, Jacob 130 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Muncy High School 12 Sarbo, Matt 130 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA M2 / Altoona 11 Stewart, Spencer 130 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Buxton 11 Patterson, Logan 130 NHSCA - Soph All American Awc 12 Clarke, Mason 130 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Coventry High School 12 Gomez, Christopher 130 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Bears Wrestling Club/cranston West Hs 11 Malone, Nieko 130 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Howell High School 11 Melchionda, Larry 130 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Seton Hall Prep 12 Waller, Logan 130 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Elite Nj 11 Maroney, Jaxon 130 Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament The Crew 12 Martin, Anthony 130 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Wrestling Prep 12 Uderitz, Colby 130 Multiple Time State Qualifier: All Other States Swat/american Heritage Delray 10 Jr., Damon Mcgee 130 Northeast Regionals Freestyle or Greco: Champion Powerhouse/bullis 11 Clark, Anthony 135 Multiple Time State Champion: PA, OH, IL, NJ, or CA Delbarton 12 Tal-Sharhar, Frankie 135 Ironman - Place Finisher Swat/american Heritage Delray 12 Composto, Cj 135 NHSCA - Junior Place Finisher Apex 12 Damasco, Gavin 135 NHSCA - Junior Place Finisher Commack Hs 12 Cedeno, Dylan 135 Super 32 Placer - HS Division Bitetto Trained 12 Cassidy, Kaden 135 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Quest/pawn 12 Edmondson, Patrick 135 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Southern Columbia 11 Hummel, Eddie 135 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Triumph 11 Schubert, Carter 135 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Hfl 10 Curtis, Calvin 135 State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Metro West United 12 Vandervere, Joel 135 Fargo - Cadet Freestyle All American Izzy Style 11 White, Chris 135 NHSCA - Soph All American South Plainfield 11 Perry, Christopher 135 NHSCA - Soph All American Empire Wrestling Academy 11 Johnson, Brenden 135 NHSCA - Soph All American Gridley High School 12 Ebert, Will 135 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Kt Kidz 10 Gimbor, Bailey 135 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Hamburg 11 Gandy, Hunter 135 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Seagulls 11 Mcfadden, Finnegan 135 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Kingsway 11 Fiordaliso, Joseph 135 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Monroe Township High School 12 Stevens, Dallas 135 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Gridley Highschool 11 Dease, Jacob 135 Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Warrior Wrestling Club 11 Finn, Ty 135 Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Empire Wrestling Academy 11 Gleason, Evan 135 State Qualifier: All other States Bethlehem Catholic 10 Mays, Hunter 135 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Howel High School 10 Finn, Owen 135 None of the above accolades Doughboy 12 Mcneil, Lachlan 140 World Team Member (Cadet): Freestyle or Greco X-Calibur 12 Prendergast, Jack 140 NHSCA - Junior Place Finisher Woodstown Hs 12 Rivera, Justin 140 Super 32 Placer - HS Division Cfwa / Lhp 12 Salas, Isaac 140 Journeymen Fall Classic: A Bracket Champion Sunkist/monster Garage 11 Grater, Will 140 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Bitetto Trained 12 Nininger, Kip 140 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Va Elite 12 Eller, Drew 140 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Evans High School 12 Gimbor, Dalton 140 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Hamburg 11 Pontelandolfo, Cooper 140 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Rhino South Wrestling 11 Talmadge, Billy 140 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA High Point 12 Young, Nate 140 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Holly 12 Santis, Al De 140 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Triumph 12 Stewart, Garrett 140 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Buxton 12 Storm, Steven 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Dark Knights 12 Duschek, Kenny 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Quest 11 Reed, Clayton 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Mifflinburg 12 Sherman, Kj 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Holy Spirit High School 10 Cantor, Justin 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Rednose Wrestling 11 Hoelke, Matt 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Seagulls/highland Hs 11 Sacco, Nick 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Bridgewater-Raritan High School 11 Nies, Jack 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Triumph 12 Monaco, Dante 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Camden Catholic 12 Decker, Conner 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Triumph 11 Baer, Carter 140 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Gouverneur Wrestling Club 10 Sciotto, Logan 140 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Rocky Point 12 Nichols, Tommy 140 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Ktkidz 11 Dubois, Mason 140 Prep All American Richmond Wreslting Club 11 Mastroianni, Justin 140 NHSCA - HS Freshman National Champion Bitetto Trained 11 Szilagyi, Thomas 140 Multiple Time State Qualifier: All Other States Macarthur Hs 12 Cardenas, Jayden 140 Multiple Time State Qualifier: All Other States Beat The Streets Nyc 12 Rodriquez, Hector 140 Multiple Time State Qualifier: All Other States Beat The Streets Nyc 12 Washleski, Colton 140 NHSCA - HS Freshman All American Hcrhs 11 Rabideau, Aiden 140 State Qualifier: All other States Bison Wrestling Club 12 Scott, Ed 145 Fargo - Junior Freestyle All American Dubois 12 Valdez, Aaden 145 Fargo - Junior Freestyle All American La Gente Wc / Pueblo East Hs 12 Morrissey, Francis 145 NHSCA - Junior Place Finisher The Storm Wrestling Center 12 Mcdougald, Willie 145 NHSCA - Junior Place Finisher Niagara Falls 12 Boone, Austin 145 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Lowell 12 Castillo, Noah 145 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Lake Highland Prep 12 Balestrini, Cade 145 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Buffalo Valley Rtc 12 Linsenbigler, Ty 145 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Team Nauman/pawn 11 Pugh, Tristan 145 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Ygwc/berlin Brothersvalley 12 Sement, Kaya 145 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Pope John 12 Burgos, Ryan 145 State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Hilton 12 Robin, Dennis 145 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Empire Wrestling Academy 12 Rossetti, Dominic 145 New England Champion Varsity Public High School Tournament Kt 11 Bassett, Avery 145 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Team Nauman 11 Singleton, Matthew 145 UWW Cadet All American Woodward Academy 10 Brignola, Max 145 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Triumph 11 Zimmerman, Ryan 145 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Triumph 12 Teresa, Brandon 145 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Buxton 12 Carroll, Cole 145 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Seton Hall Prep 11 Le, Jaden 145 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Rancho Bernardo Hs 11 Abacherli, Frank 145 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Martin Luther King High School 12 Rodrigues, Hector 145 Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Beat The Streets Nyc 12 Wilson, Dallas 145 Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament The Crew 12 Miller, Will 145 State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Warrior Wrestling 11 Paxton, Kai 145 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament The Crew 12 Errico, Luca 145 Prep All American Gps Wrestling 12 Cullen, Aidan 145 Multiple Time State Qualifier: All Other States Journeymen 11 Viveros, Johnathon 145 NHSCA - HS Freshman All American Kingsburg High School 11 Mulhauser, Kole 145 NHSCA - HS Freshman All American Grain House 10 Troczynski, Andrew 145 State Qualifier: All other States Edge 10 Gray, Jackson 145 Northeast Regionals Freestyle: Placer Quest/mt. Lebanon 12 Morlacci, Enzo 152 UWW Cadet Place Finisher Quest 10 Hall, Peyton 152 NHSCA - Junior Champion Quest 12 Kovacs, Aj 152 Flo Nationals - High School - Champion Empire Wrestling Academy 12 Inboden, Noah 152 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Parkersburg High School 12 Lee, Matt 152 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI M2 Training Center 12 Quodala, Gene 152 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Bullis 11 Boggiano, Nicholas 152 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Triumph 11 Strashinsky, Alex 152 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Bergen Catholic 12 Mcginty, Joseph 152 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Coop Trained 12 Ross, Nicholas 152 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Journeymen 11 Simma, Jared 152 Fargo - Cadet Freestyle All American St. Thomas Aquinas 11 Lillard, Tyler 152 Fargo - Cadet Freestyle All American Aurora High School 10 Tamburrino, Anthony 152 NHSCA - Soph All American Hatboro-Horsham High School 12 Hansen, Christian 152 NHSCA - Soph All American Vhw 11 Coon, Keegan 152 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Mt Anthony 12 Shaughnessy, Cole 152 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Southside 12 Cates, Donald 152 UWW Cadet All American Northern Durham High School 12 Jakub, Paul 152 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Triumph 10 Weathersby, Tye 152 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Central Dauphin 12 Deintinis, Dominick 152 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Buxton Sob 12 Walsh, Cody 152 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Camden Catholic 12 Kropman, Cooper 152 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Penfield 11 Askey, Tommy 152 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Stwc 12 Ferro, Ethan 152 Multiple Time State Qualifier: All Other States Pal-Mac 11 Giuliani, Alexander 152 State Qualifier: All other States Massapequa High School 10 Moraga, Georgino 152 State Qualifier: All other States Lynnwood Highschool 12 Carano, Will 152 State Champion Freestyle Empire/pvhs 11 Lawrence, Thayne 160 State Champion: PA, OH, IL, NJ or CA Quest 12 Alvan, Cesar 160 NHSCA - Junior Place Finisher Metrowest United 11 Valencia, Cael 160 Journeymen Fall Classic: A Bracket Champion Sunkist Kids Monster Garage 11 Hinojosa, Harrison 160 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Camden Catholic 12 Stefanelli, Dante 160 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Delbarton 12 Carroll, Christian 160 Flo Nationals - High School - Place Finisher Midwest Rtc 9 Augustine, Luca 160 Flo Nationals - High School - Place Finisher Quest School Of Wrestling 11 Schork, Kevin 160 State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Saint Christophers 11 Roberts, Joe 160 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Izzy Style Wrestling 12 Martin, Joseph 160 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Dethrone/buchanan 10 Null, Jake 160 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Journeyman Wrestling Club 11 Ross, Nathan 160 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Journeymen 12 Dorfman, Colden 160 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Journeymen 11 Knotts, Jameson 160 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI St. Christopher'S 12 Hall, Nicholas 160 Fargo - Cadet Freestyle All American Caravella 10 Cody, Ryan 160 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Florida Jets 11 Hackworth, Riley 160 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Cfwa 12 Isola, Dominic 160 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Lake Highland Prep 12 Stout, Mac 160 Fargo - Cadet Freestyle All American Quest/mt.lebanon 10 Estevez, Darian 160 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Somerset 11 Fine, Nicholas 160 NHSCA - Soph All American Metro West United 11 Cassella, Brevin 160 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Doughboy Wrestling Club/nashoba Regional H.s. 12 Faria, Aidan 160 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Blackstone 11 Anestis, Chase 160 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Doughboy 12 Woodcock, Robert 160 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Shore Thing Wrestling Club 12 Spera, Anthony 160 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Iron Horse 12 Wilt, Jack 160 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Seton Hall Prep 11 Derosa, Anthony 160 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Bethlehem Catholic 11 Strong, Connor 160 Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Capital Wrestling Club 12 Albis, Tyler 160 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Empire 12 Jones, Chris 160 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament The Crew 12 Lewis, Wyatt 160 None of the above accolades Northview High School 12 Wenzel, Andrew 170 State Champion: PA, OH, IL, NJ or CA Izzy Style Wrestling 11 Delp, Nicholas 170 NHSCA - Junior Place Finisher Quest School Of Wrestling 12 Reitsma, Shane 170 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Howell High School 12 Stoltzfus, Tyler 170 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Saint Josephs 11 Calvetti, Kieran 170 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Delbarton 12 Dagstani, Tristen 170 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Wrestling Prep 11 Hurt, Loudon 170 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI St. Christophers 12 Campo, Matthew 170 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI The Barn 12 Calhoun, Graham 170 NHSCA - Soph National Champion Plymouth 12 Cannon, Shane 170 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Swat 12 Adams, Hunter 170 New England Champion Varsity Public High School Tournament Fisheye 12 Rogers, Matthew 170 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Wantagh 12 Soldano, Brian 170 Fargo - Cadet Freestyle All American Iron Horse 10 Perkins, Logan 170 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Florida Jets 12 Foor, Landon 170 NHSCA - Soph All American The Crew 11 Hanning, Aiden 170 NHSCA - Soph All American Doughboys/nmh 11 Reinert, Isaiah 170 NHSCA - Soph All American Dark Knights 11 Villalpando, Duwayne 170 UWW Junior All American Maize 12 Golden, Nick 170 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Elite/allentown 12 Merlino, Zachary 170 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Seton Hall Prep 12 Bernieri, Aj 170 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Caravel Academy 12 Gonyer, Heath 170 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament The Crew 11 Delsignore, Brock 170 Multiple Time State Qualifier: All Other States Journeymen 11 Ross, Patrick 170 Multiple Time State Qualifier: All Other States Journeymen 11 Tobia, Easton 170 State Champion Freestyle Lake Highland Prep 12 Stout, Luke 182 Fargo - Junior Freestyle All American Quest/mt.lebanon 12 Davis, Jt 182 NHSCA - Junior Place Finisher Smyrna 12 Wilkins, Sampson 182 NHSCA - Junior Place Finisher Mt.anthony 12 Warden, Nathan 182 Flo Nationals - High School - Place Finisher Va Elite 12 Tal-Sharhar, Michael 182 Flo Nationals - High School - Place Finisher Swat/american Heritage Delray 10 Squires, Mikey 182 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Empire Elite/norwich Hs 12 Winner, Mason 182 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Cia Wrestling 12 Licastri, Carson 182 New England Champion Varsity Public High School Tournament Empire Wrestling Academy 12 Bastian, Coy 182 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Selinsgrove 11 Colon, Joseph 182 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Shore Thing Wrestling Club 12 Rada, Luke 182 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Triumph 12 Jimenez, Christian 182 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Gonzo Training 12 Cooper, Ethan 182 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Journeymen 11 Brinkman, Hunter 182 State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Cfwa 12 Shapiro, Harrison 182 Prep All American Doughboy Wrestling 12 Stemmet, Nick 195 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Izzy Style Wrestling 12 Misita, Mike 195 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Seagulls Wc/st. Augustine Prep 11 Epperly, Kyle 195 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Elite 12 Martin, Jadon 195 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Dethrone/buchanan 12 Mclaughlin, Darby 195 State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Metrowest United 11 Cypher, Holden 195 NHSCA - Soph All American The Crew 11 Goodwin, Tommy 195 NHSCA - Soph All American Pequannock 11 Maslanek, Conor 195 NHSCA - Soph All American Smittys Barn/pelham 11 Massa, Michael 195 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Seton Hall Prep 12 Behar, Alexander 195 State Qualifier: All other States Empire Wrestling Academy 12 Pelech, Tyler 195 State Qualifier: All other States Longwood 12 Cascen, Anthony 195 State Qualifier: All other States Beat The Streets Nyc 12 Figart, Zach 225 State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Virginia Elite 12 Decapua, Maxx 225 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Newburgh Free Academy 12 Meyers, John 225 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Nauman/greensburg Salem High School 12 Bailey, Cam 225 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Blackstone 12 Acciardi, Max 225 None of the above accolades Gonzo Train 9 Stephens, Jalen 285 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Meyersdale 11 Ramos, Antonio 285 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Metro West United 11 Sannino, Nick 285 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Ocean City High School 12 Fenner, Adam 285 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Minisink Valley 11 Betancur, Adolfo 285 NHSCA - HS Freshman All American Blackstone 10 Groncki, Cameron 285 Northeast Regionals Freestyle: Placer Mohonasen 9 Wright, Justin 285 None of the above accolades Howell High School 12 Underwood, Sebastian 285 None of the above accolades Journeymen/shenendehowa 11 OVER FLO HIGH SCHOOL COMPETITORS NAME WEIGHT TEAM ACCOLADE Brault, Josh 106 Gps State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Mclaughlin, Daniel 106 Metrowest United State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Kunath, Luke 106 The Crew State Qualifier: All other States Bunting, Charlie 106 Dark Knights Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Lindner, Evan 106 Empire Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Hibler, August 106 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Pellicci, Angelo 106 St. Peter'S Prep Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Randisi, Lucas 106 Webster State Champion Freestyle Seyfried, Caleb 106 South Side Northeast Regionals Freestyle: Placer Gregory, Connor 106 Journeymen Northeast Regionals Freestyle: Placer Hood, Jason 106 Brown/ponaganset None of the above accolades Jacome, Jeffrey 106 South Plainfield Wrestling Club None of the above accolades Bradshaw, Colin 106 Howell High School None of the above accolades Arbogast, Brycen 106 Powerhouse None of the above accolades Sassaman, Blake 106 M2 None of the above accolades Schaeublin, Adam 106 Metrowest United/st John'S Prep None of the above accolades Leon, Joseph 106 Bitetto Trained None of the above accolades Pimental, Fred 106 Doughboy/ Belmont Hill None of the above accolades Brown, Jordan 106 Monroe Woodbury None of the above accolades Cunningham, Hayden 106 M2 None of the above accolades Boykin, Joshua 106 Lake Highland Prep Davoli, Ben 113 Haverhill/metro West State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Soda, Cam 113 Doughboy Wrestling Club State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Curley, Nicholas 113 Metro West United State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Myers, Nathan 113 The Crew State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Marchese, Andrew 113 Washingtonville State Qualifier: All other States Nieroda, Joshua 113 Kt Kidz State Qualifier: All other States Bollman, Calan 113 Chestnut Ridge Senior High School Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Davi, Joe 113 Delbarton Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Chavis, Donovan 113 Btwc / St. Peter~~~s Prep None of the above accolades Merli, Jackson 113 Newburgh Free Academy None of the above accolades Schartner, Jack 113 Top Flight Wrestling Academy None of the above accolades Bodie, Tristyn 113 Honesdale None of the above accolades Petteys, Chris 113 Journeymen None of the above accolades Wasilewski, Cross 113 Edge None of the above accolades Bogie, Devone 113 Eagle Academy For Young Men None of the above accolades Warland, Joshua 113 Journeymen None of the above accolades Lawrence, Matthew 113 Cfwa None of the above accolades Ortiz, Eddie 113 Lyndhurst Hs None of the above accolades Davidson, Parker 113 Hamburg None of the above accolades Wagner, Gunnar 113 Northampton None of the above accolades Chandler, Nate 120 Metrowest United Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Gavronsky, Alexander 120 Mwu Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Lishness, Mason 120 Bristol Eastern State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Booth, Alex 120 Indian River Central NHSCA - HS Freshman All American Buico, Maximus 120 The Crew Multiple Time State Qualifier: All Other States Shea, Cj 120 Southside Wrestling Club Multiple Time State Qualifier: All Other States Pizzol, Ryan Dal 120 The Crew State Qualifier: All other States Fogelman, Luke 120 The Crew State Qualifier: All other States Bobola, Matthew 120 Metrowest United State Qualifier: All other States Blackman, Sam 120 Catamount Wrestling State Qualifier: All other States Queen, Jasiah 120 Myland Wrestling Academy State Champion Freestyle Smith, Donavan 120 Flwc/tioga Northeast Regionals Freestyle: Placer George, Antonio 120 Ascend/north Shore None of the above accolades Harms, Mayson 120 Frost Gang None of the above accolades Costantino, Dean 120 Bitetto Trained None of the above accolades Wang, Sean 120 Great Neck None of the above accolades Hansen, Jaden 120 Newburgh Free Academy None of the above accolades Nase, Kyle 120 Howell High School None of the above accolades Bimmer, Brady 120 Cherokee None of the above accolades Mcintosh, Carter 120 Journeymen None of the above accolades Blanchard, Devlin 120 Journeymen None of the above accolades Sabo, Lucas 120 Elite Wrestling None of the above accolades Bacchioni, Christopher 120 Btwc / Bergan Catholic None of the above accolades Torres, Isaias 120 Beat The Streets Nyc None of the above accolades Richardson, Jack 120 Tugman New England youth/kids Championships - Place Finisher Martin, Joey 125 Wrestling Prep State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Rondini, James 125 Kt Kidz State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Monn, Thomas 125 North High State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Lowman, Jmari 125 Bears State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Robichaud, Aidan 125 Mayo Quanchi State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament White, Jj 125 Dark Knights NHSCA - HS Freshman All American Peralta, Wilver Mariano 125 Beat The Streets Nyc State Qualifier: All other States Johns, Zachary 125 Fisheye State Qualifier: All other States Hebert, Aiden 125 Greens Farms Academy State Qualifier: All other States Brannigan, Terence 125 Empire Wrestling State Qualifier: All other States Devivo, Jameson 125 Fisheye Wrestling State Qualifier: All other States Hotchkiss, Nate 125 Fisheye Wrestling State Qualifier: All other States Halal, Riley 125 Bitetto Trained Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Ice, Cam 125 Metrowest State Champion Freestyle Graham, Peter 125 Palo Alto High School None of the above accolades Nini, Sebastiano 125 Elite Nj None of the above accolades Grungo, Richie 125 St. Augustine Prep None of the above accolades Brown, Evan 125 Rhino None of the above accolades Ortiz, Tony 125 Maple Hill/lions Den None of the above accolades Kasson, Alex 125 Fisheye Wrestling None of the above accolades Bohringer, Quinn 125 Elite None of the above accolades Rossini, Tyler 125 Journeyman None of the above accolades Lundberg, Hunter 125 Empire None of the above accolades Setzer, Kaden 125 Athens Knapp, Rafael 130 Doughboys Wc State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Ice, Jake 130 Metrowest State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Albanese, Luke 130 Metrowestunuted State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Kruczynski, Nick 130 Metrowest United Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Sevastos, Antonios 130 Bears Wrestling Club State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Winn, Aiden 130 Metro West United State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Saleh, Ghassan 130 Kt Kidz State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Wade, Nate 130 Wg State Qualifier: All other States Colman, Christian 130 Germantown Academy Northeast Regionals Freestyle or Greco: Champion Crane, Isaac 130 Caledonia Mumford State Qualifier: All other States Barrett, Paul 130 Fisheye None of the above accolades Hicks, Owen 130 Journeymen None of the above accolades Robbins, Trevor 130 Journeymen None of the above accolades Fortune, Miles 130 Fisheye None of the above accolades Lettini, Felix 130 Bitetto Trained None of the above accolades 3, John Antinelli 130 Marlboro None of the above accolades Frias, Alexis 130 Beat The Streets Nyc None of the above accolades Putnam, Matthew 130 Fisheye Wrestling None of the above accolades Cerchio, Cerchio 135 Edge Multiple Time State Champion: PA, OH, IL, NJ, or CA Finck, Riley 135 Saint Christopher'S State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Kennedy, Will 135 Cfwa NHSCA - Soph All American Leclerc, Cayleb 135 Fisheye State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Matthews, Devin 135 Empire Wrestling Academy State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Hood, Justin 135 Brown/ponaganset State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Kovacs, Logan 135 Empire Wrestling State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Burgess, Kaleb 135 Superior State Qualifier: All other States Barcus, Mitchell 135 Eagle Academy For Young Men State Qualifier: All other States Walls, Preston 135 Cfwa State Qualifier: All other States Laluna, Kaiden 135 Journeymen State Champion Freestyle Fenton, Isiaih 135 Howell High School None of the above accolades Weaver, Damian 135 Btwc None of the above accolades Lobo, Delmy 135 Copiague None of the above accolades Lobo, Marvin 135 Copiague None of the above accolades Catrambone, Ben 135 Niskayuna None of the above accolades Digiovanni, Luke 135 Cranford High School None of the above accolades Rotondella, Seth 135 Shore Thing None of the above accolades Hyatt, Tristan 135 Journeyman None of the above accolades Hyatt, Tristan~~~ 135 Journeymen None of the above accolades Cetta, Michael 135 St. Jospeh'S Regional Hs None of the above accolades Griffin, Myles 135 Lake Highland Prep None of the above accolades Roche, Owen 140 Metrowest United Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Pera, Saul 140 Empire Wrestling Academy Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Zarrella, Aidan 140 Top Flight Wrestling Academy State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Pirozzolo, Luca 140 Pit Crew State Qualifier: All other States Suarez, Jordan 140 Minisink Valley State Qualifier: All other States Barrett, Jimmy 140 Fisheye State Qualifier: All other States Marlow, Jack 140 Vhw / Northport Hs State Champion Freestyle Bourjeili, Khalil 140 Empire None of the above accolades Saul, Corbin 140 Absegami High School None of the above accolades Fischer, Luke 140 Newburgh Free Academy None of the above accolades Richardson, Ben 140 Tugman None of the above accolades Neal, Colin 140 Pope John None of the above accolades Vitacco, Brandon 140 Lyndhurst High School None of the above accolades Stuart, Tyler 140 Journeymen/schalmont Hs None of the above accolades Rude, Karter 140 Athens Bobola, Michael 145 Metrowest United Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Dewar, Anson 145 Doughboys State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Bernhardt, Adam 145 Metrowest United Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Hutchison, William 145 Va Elite Multiple Time State Qualifier: All Other States Janda, Jack 145 Camden Catholic H S NHSCA - HS Freshman All American Hotaling, Gregory 145 Bearcats Wrestling State Qualifier: All other States Palanca, Ethan 145 New Paltz State Qualifier: All other States Joseph, Tyler 145 Gps/harrison State Qualifier: All other States Brick, Caleb 145 Kt Kidz State Qualifier: All other States Cruz, Eliano 145 Fisheye Wrestling State Qualifier: All other States Barrett, Tyler 145 Shore Thing Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Pizzi, Tyler 145 Pascack Valley High School Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Larmond, Marquis 145 Beat The Streets Nyc Northeast Regionals Freestyle: Placer Boltze, Dean 145 Gonzo Trained None of the above accolades Leon, Alejandro 145 Bitetto Trained None of the above accolades Bruno, Nate 145 Vougars Honors Wrestling/ Pat-Med High School None of the above accolades Heydarpour, Dara 145 Palo Alto Wrestling Club None of the above accolades Acque, Nicholas 145 Howell High School None of the above accolades Smith, David 145 Richmond Wrestling Club None of the above accolades Capato, Devon 145 Yale Street Wrestling Club None of the above accolades Delgarbino, Alex 145 Girard None of the above accolades Guzman, Carlos 145 Beat The Streets Nyc None of the above accolades Truesdell, John 145 Journeymen/ Colonie None of the above accolades Hughes, Garrett 145 Lake Highland Prep Priest, Gavin 152 M2/state College Hs UWW Cadet Place Finisher Eller, Jackson 152 Evans High School State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Perla, Lucien 152 Doughboy State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Lunt, James 152 Empire Wrestling Academy Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Edmondson, Ethan 152 Southside Wrestling Club Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Matthews, Kyle 152 Empire Wrestling Academy Multiple Time State Qualifier: All Other States Barrett, David 152 Fisheye State Qualifier: All other States Cirignano, Domenic 152 Metrowest United State Qualifier: All other States Baier, Jacob 152 Va Elite Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Maquet, Eric 152 Gladiators/long Beach None of the above accolades Maquet, Max 152 Gladiators/long Beach None of the above accolades Gronda, Nick 152 Bitetto Trained None of the above accolades Imme, Goivanni 152 Kt Kidz/xavier High None of the above accolades Browne, Markel 152 Beat The Streets Nyc None of the above accolades Stafursky, Zach 152 Athens Gikas, Achilles 160 Metrowest United State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Stewart, Darrien 160 Metro West United Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Bahna, Blake 160 Yale Street/ Watchung Hills NHSCA - HS Freshman All American Flanagan, Bailey 160 Lake Highland Prep NHSCA - HS Freshman All American Bartush, Michael 160 South Side Youth Wrestling Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Ferrell, Parker 160 Misfit Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Reusing, Jack 160 Beat The Streets Nyc Northeast Regionals Freestyle: Placer Mcintyre, Wayne 160 Dark Knights None of the above accolades Barna, William 160 Wall Athletics None of the above accolades Pino, Nicholas 160 Curby 3-Style / Lsi None of the above accolades Romaine, James 160 Jackson Elite / Princeton, Nj None of the above accolades Grzymala, Max 160 Empire Wrestling Academy None of the above accolades Alexander, Alan 160 Arsenal Wrestling Club None of the above accolades Hoffman, Justin 160 Curby 3 Style None of the above accolades Calvetti, Colin 160 Delbarton None of the above accolades Boyd, Tyler 160 Parkersburg High None of the above accolades Borques, Misael 160 Beat The Streets Nyc None of the above accolades Fishman, Nathan 170 Wrestling Prep State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Dougherty, James 170 Mayo Quanchi Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Polansky, Jake 170 The Crew State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Bergin, Samuel 170 Superior Wrestling NHSCA - HS Freshman All American Meshkov, Peter 170 Journeymen State Qualifier: All other States Cordio, Joshua 170 Doughboy/nashoba Regional Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Bell, Devon 170 The Crew State Champion Freestyle Brown, Marcus 170 Monroe Woodbury None of the above accolades Urbas, Lance 170 M2 Training Center None of the above accolades Brandt, Jackson 170 Elite Wrestling Club/lacey Township High School None of the above accolades Crider, Christian 170 The Hotchkiss School None of the above accolades Suess, Austin 182 Veterans High School State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Emery, Elias 182 Edge State Qualifier: All other States Duthie, Luke 182 Germantown Academy None of the above accolades Quick, Shane 182 Pottsville None of the above accolades Waller, Dylan 182 Elite Nj None of the above accolades Fitzsimmons, Hayden 182 Powhatan Hs None of the above accolades Harris, Darryl 182 Beat The Streets Nyc None of the above accolades Hughes, Isiah 182 Journeymen None of the above accolades Sulava, Dachi 182 Lyndhurst None of the above accolades West, Alex 182 Athens Lytle, Jamikael 195 Kt Kidz State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Miller, Carder 195 Va Elite None of the above accolades Marissal, Logan 195 Lake George High School None of the above accolades Diller, Justin 195 Lyndhurst None of the above accolades MIDDLE SCHOOL COMPETITORS : Esposito, Charlie 70 VAC Holiday Duals (Gold) Scorpions 7 Deputy, Dominic 70 VAC Holiday Duals (Gold) Young Guns 6 Lee, Cadell 70 VAC Holiday Duals (Gold) Powerhouse 7 Belardo, Roman 70 VAC Holiday Duals (Silver) Team Minion 7 Merli, Jackson 70 NYWAY State Championships - Syracuse NY - MS Place Finisher Newburgh Free Academy 7 Rios, Julian 70 New England youth/kids Championships - Champion Doughboy 6 Lafond, Cahota 70 New England youth/kids Championships - Place Finisher Colchester Cobras 6 Annis, Peter 70 State Youth Champion: Other than those speciically listed Fisheye 6 Vanhoven, Chase 75 Tulsa Nationals - Tulsa Oklahoma - MS CHAMPION Venom 7 Weber, Dalton 75 NJ State Championships - MS Place Finisher Scorpions/dynasty 6 Hood, Jared 75 Pop & Flo Mini Men Place Finisher Brown/ponaganset 7 Wood, Austin 75 State Youth Champion: Other than those speciically listed Venom 7 Fram, Elizabeth 75 State Youth Champion: Other than those speciically listed Curby 3 Style 6 Hibler, Seach 75 None of the above accolades Scorpions 6 Moore, Zeno 80 VAC Holiday Duals (Gold) Darkhorse 7 Knight, Mason 80 VAC Holiday Duals (Gold) Venom 7 Wagner, Trey 80 VAC Holiday Duals (Gold) Northampton 6 Walsh, Carson 80 NJ State Championships - MS CHAMPION Edge 7 James, Jayden 80 NJ State Championships - MS CHAMPION Buxton 6 Satriano, Luke 80 NYWAY State Championships - Syracuse NY - MS CHAMPION Valley Central 7 Degennaro, Sebastian 80 Tulsa Nationals - Tulsa Oklahoma - MS Place Finisher Team Barracuda 8 Noto, Christopher 80 NYWAY State Championships - Syracuse NY - MS Place Finisher Honeoye Falls Lima 6 Ellis, Peyton 80 NHSCA Virginia Beach Middle School All American (TOP 8) Mayo Quanchi 8 Houle, Colby 80 State Youth Champion: Other than those speciically listed Fisheye 6 Dekraker, Tyler 80 State Youth Champion: Other than those speciically listed Malvern 6 Pimental, Andrew 80 State Youth Champion: Other than those speciically listed Doughboy 7 Botello, Matthew 85 VAC Holiday Duals (Gold) Smitty'S Barn 7 Motyka, Davis 85 PJW State Championships - Johnstown PA - CHAMPION X-Calibur 8 Quenault, Chase 85 War at the Shore - Wildwood NJ - MS CHAMPION Cja 8 Sherlock, Luke 85 War at the Shore - Wildwood NJ - MS Place Finisher Rhino 8 Judd, Lucas 85 USA Wrestling (Freestyle / Greco) National Champion Marcaurele 5 Meier, Ryan 85 USA Wrestling (Freestyle / Greco) National Champion Doughboy 7 Cunningham, Asher 85 NHSCA Virginia Beach Middle School All American (TOP 8) M2 7 Spadaro, Dominick 85 State Youth Champion: Other than those speciically listed South Side Wrestling Club 7 Consigli, Nate 85 New England youth/kids Championships - Place Finisher Brown Wrestling Club 7 Ashley, Leonard 85 State Youth Champion: Other than those speciically listed Slaughterhouse 7 Lawrence, Caleb 85 State Youth Champion: Other than those speciically listed Cfwa 8 Nininger, Noah 90 VAC Holiday Duals (Gold) Misfit Wrestling 7 Deluca, Leo 90 Super 32 Challenge -Middle School - CHAMPION Buxton 7 Bouzakis, Vince 90 Super 32 Challenge -Middle School - CHAMPION Team Greco 7 Wehner, Kurt 90 War at the Shore - Wildwood NJ - MS CHAMPION Apex 8 Garcia, Benjamin 90 War at the Shore - Wildwood NJ - MS Place Finisher Mahwah Thunderbirds 8 Clark, Liam 90 NJ State Championships - MS Place Finisher Dynasty 8 Myers, Jack 90 NJ State Championships - MS Place Finisher Buxton 8 Boblits, Evan 90 USA Wrestling (Freestyle / Greco) National Champion Rampage 8 Heslin, Jackson 90 New England youth/kids Championships - Champion Kt Kidz 7 Parkins, Tahir 90 State Youth Champion: Other than those speciically listed Dark Knights 8 Lewis, Beau 90 State Youth Champion: Other than those speciically listed Va 6 Gorman, Drew 90 State Youth Champion: Other than those speciically listed Team Minion 8 Vital, Colby 90 State Youth Champion: Other than those speciically listed Mayo Quanchi 6 Schartner, Tyler 90 None of the above accolades Top Flight Wrestling Academy 8 Whitacre, John 90 None of the above accolades Cja Wrestling Club 8 Annis, Jackson 90 None of the above accolades Fisheye 7 Saleh, Naser 90 None of the above accolades Fisheye 7 Jones, Dan 95 NJ State Championships - MS CHAMPION Delbarton / Scorpions 8 Orejola, Nicholas 95 NJ State Championships - MS Place Finisher Edge 7 Nucifora, Christopher 95 NJ State Championships - MS Place Finisher Bitetto Trained 8 Bash, Jordan 95 NUWAY Nationals - Battle Creek Michigan - MS Place Finisher Apex 8 Duke, Pj 95 NHSCA Nationals - Virginia Beach VA - MS CHAMPION Empire Wrestling 7 Turzinski, Tyler 95 State Youth Champion: Other than those speciically listed Prior Lake Wrestling Club 7 Desena, Jack 95 State Youth Champion: Other than those speciically listed Smitty'S Barn 8 Winseman, Waylan 95 None of the above accolades Hfl 7 Mcneil, Kieran 95 None of the above accolades Bitetto Trained 8 Dailey, Jake 100 War at the Shore - Wildwood NJ - MS Place Finisher Wyoming Seminary 8 Smith, Benjamin 100 USA Wrestling (Freestyle / Greco) National Champion Warhawks 7 Lopes, Matthew 100 NHSCA Virginia Beach Middle School All American (TOP 8) Empire Wrestling Club 8 Wood, Tyler 100 State Youth Champion: Other than those speciically listed Venom 8 Basile, Anthony 100 State Youth Champion: Other than those speciically listed Kt Kidz 8 Huxford, Cael 100 None of the above accolades Shore Thing 8 Yowell, Jake 100 None of the above accolades Misfits 8 Alvan, Lucas 100 None of the above accolades Metrowest United 8 Howard, Josh 100 None of the above accolades Team Tugman Wc 8 Henckel, William 105 Tulsa Nationals - Tulsa Oklahoma - MS CHAMPION Team Tugman 8 Stanley, William 105 VAC Holiday Duals (Silver) Clyde 7 Rella, Daniel 105 NJ State Championships - MS CHAMPION Bitetto Trained 8 Hibler, August 105 Tulsa Nationals - Tulsa Oklahoma - MS Place Finisher Scorpions 8 Fazekas, Corey 105 Ohio Tournament of Champions- Columbus OH - MS Place Finisher Slaughterhouse 8 Cullen, Kieran 105 Varsity High School Wrestler Journeymen 7 Reall, Andrew 105 New England youth/kids Championships - Place Finisher Brown Bears / Ponaganset 8 Dekraker, Billy 105 State Youth Champion: Other than those speciically listed Malvern 8 Farnsworth, Stone 105 None of the above accolades Mayo Quanchi 8 Simons, Tyler 105 None of the above accolades Hilton 8 Maddox, Tamayo 105 None of the above accolades Kt Kidz 7 Fuller, Jonathan 112 War at the Shore - Wildwood NJ - MS CHAMPION Bitetto Trained 8 Henrich, Matthew 112 NJ State Championships - MS CHAMPION Elite 8 Federici, Dominic 112 Super 32 Challenge -Middle School - Place Finisher X-Calibur 8 Boone, Jared 112 Ohio Tournament of Champions- Columbus OH - MS Place Finisher Lowell 8 Brown, Jason 112 NJ State Championships - MS Place Finisher Rhino 7 Christensen, Duncan 112 USA Wrestling (Freestyle / Greco) National Champion Hammer Wrestling 7 Crapps, Jake 112 NHSCA Virginia Beach Middle School All American (TOP 8) Roundtree Wrestling Academy 8 Kunstek, Nicholas 120 Super 32 Challenge -Middle School - CHAMPION Lostboys 8 Bouyssou, Gabriel 120 War at the Shore - Wildwood NJ - MS CHAMPION Mayo Quanchi 7 Nevlin, Max 120 NJ State Championships - MS CHAMPION Elite 8 Lazarek, Landon 120 NYWAY State Championships - Syracuse NY - MS CHAMPION Hilton 8 Messick, Ryan 120 NJ State Championships - MS Place Finisher Emerson 8 Schafer, Latrell 120 VAC Holiday Duals (BRONZE) The Storm Wrestling Center/ Westfield 8 Meehan, Jackson 120 New England youth/kids Championships - Place Finisher Doughboys 6 Guzman, Adrian 120 New England youth/kids Championships - Place Finisher War Dogs 7 Kucharczk, Robert 120 State Youth Champion: Other than those speciically listed Wrestling Prep 7 Warden, Cliff 120 None of the above accolades Va Elite 7 Squier, Aidan 120 None of the above accolades Kt Kidz 8 Dolci, Joseph 120 None of the above accolades Elite Wrestling Nj 8 Murray, Eli 128 VAC Holiday Duals (Gold) Combat Athletics 8 Scafidi, Giovanni 128 NJ State Championships - MS Place Finisher Dynasty 8 Bauer, Brandon 128 NJ State Championships - MS Place Finisher Pope John 8 Correa, Jude 128 New England youth/kids Championships - Champion Doughboy 8 Walizer, Griffin 128 NHSCA Virginia Beach Middle School All American (TOP 8) M2/central Mountain 8 Fine, Spencer 128 State Youth Champion: Other than those speciically listed Metrowest 8 Leggett, Christopher 128 None of the above accolades Newburgh Free Academy 7 Harper, Wesley 128 None of the above accolades Penn Wrestling Club 8 Iv, Harvey Ludington 138 VAC Holiday Duals (Gold) Rhino Wc 7 Morgan, Bodie 138 PJW State Championships - Johnstown PA - CHAMPION Quest 8 Necula, Emil 138 Ohio Tournament of Champions- Columbus OH - MS CHAMPION Levelup Wrestling Center 8 Sinclair, Aeoden 138 Tulsa Nationals - Tulsa Oklahoma - MS Place Finisher Advance School Of Wrestling 7 Puhach, Anton 138 War at the Shore - Wildwood NJ - MS Place Finisher War Dogs 7 Pitcock, Jeremy 138 NJ State Championships - MS Place Finisher Rednose 8 Ortega, Joey 138 NJ State Championships - MS Place Finisher Yale Street 8 Mccloskey, Conor 138 State Youth Champion: Other than those speciically listed Minion 8
  2. Journeymen Classic, September 29th, 2019 in NY The event that everyone wants to see! The best of the best from across the country squaring off in a preseason round-robin format. Last year, our fourth year, was perhaps our best event ever. We had 245 competitors from 30 different states, of which 47 were nationally ranked. We anticipate an even more competitive environment in 2018! Best of the Best: This is a true battleground for wrestlers on the east coast. Four-, six-, or eight-man round-robin brackets with all decorated and accomplished opponents (three to four matches for each wrestler) National, State or New England place finishers, followed by state qualifiers, get preference. Best of the Rest: the next four, five or six best-accomplished wrestlers are paired together. Main Event https://drive.google.com/file/d/1TqmxTTLlXXHr97-wwwpTN-oKK-d6untl/view MS / Female / OverFlo : https://drive.google.com/file/d/1ix1w_zXwWg6rBPbYHpsiQCoyemC90RHf/view
  3. Next week - https://www.teamusa.org/USA-Wrestling/Features/2019/April/07/Journeymen-Camp-and-Events-this-week
  4. USA + The World (High School age) in Freestyle . MS Division (NEW). Theres really nothing like it in the USA April 13 - Individual (Modified Round Robin Brackets) April 14 - Duals (State & Countries) Union College, Schenectady NY
  5. USA + The World (High School age) in Freestyle . MS Division (NEW). Theres really nothing like it in the USA April 13 - Individual (Modified Round Robin Brackets) April 14 - Duals (State & Countries) Union College, Schenectady NY
  6. Journeymen Fall Classic - One of the toughest tournaments in the USA: Oct 6 & 7, 2018 The event that everyone wants to see! The best of the best from across the country squaring o in a preseason modi ed round-robin format. Last year, our sixth year, was outstanding. We had 500 competitors from 32 different states, 45 of whom were nationally ranked. We anticipate an even more competitive environment in 2018! Best of the Best: This is a true national battleground for wrestlers. It’s all meat and potatoes! Four-, six-, eight-man or 12-man round-robin brackets with all decorated and accomplished opponents (three to four matches for each wrestler) National, State or New England place finishers, followed by state qualifiers (If applicable), get preference. Didn’t make the cut in the Journeymen Fall Classic-HS due to being lighter criteria? Don’t stress. You can work your way into the event by wrestling in this mini tournament. Winners of their respective weight/bracket earn a slot in Sunday’s competition. Winners must weigh in again for Sunday’s competition. There will be a two-pound allowance, and qualifying wrestlers can weigh in directly after completion on Saturday. How do I participate? If you’d like to participate in this event – please reach out to Journeymen Wrestling to research availability by emailing Frank@journeymenwrestling.com. This is a small, ultra-competive event and it will ll up quickly. Nationally ranked wrestlers get priority, followed by state champions and state placers. ELM: • 3rd–5th grade • 50, 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 100, 110 (ONLY 40 Slots available) MS: • 6th–8th grade • 70, 75, 80, 85, 90, 95, 100, 105, 112, 120, 128, 136 (80 total slots available) OVERFLO HS CHALLENGE: 106, 113, 120, 125, 130, 135, 140, 145, 152, 160, 170, 182, 195 (250 Total Slots Available) HS WEIGHTS: 99, 106, 113, 120, 125, 130, 135, 140, 145, 152, 160, 170, 182, 195, 225, 285 (250 Total Slots Available) Once the slots are sold (earned), we are sold out. Flyer for Main Event: https://drive.google.com/file/d/1a_Z-8rUeyTODVBvQBopkJejfAVMa_v0_/view Flyer for MS, ELEM & OverFlo (HS) https://drive.google.com/file/d/13OoGdWbr5yT0A2f7Ib7W12NApy6Vqj4i/view E-Mail Frank@Journeymenwrestling.com to take the challenge. YOU MUST MEET THE STANDARD TO PARTICIPATE ! How do I participate? If you’d like to participate in this event – please reach out to Journeymen Wrestling to research availability by emailing Frank@journeymenwrestling.com. This is a small, ultra-competitive event and it will fill up quickly. Nationally ranked wrestlers get priority, followed by state champions and state placers. The winner of the top brackets earn the Hammer Awards Happy to help. Email Frank@Journeymenwrestling.com
  7. Very solid youth - HS tournament that is ultra organized. https://drive.google.com/file/d/1sB9R992uH1YIblRSI1XZdrbaz0Dz4K8Y/view
  8. Journeymen / Cliff Keen World Freestyle Classic https://drive.google.com/file/d/1rN8HkKgG7PbzRvn6XUdF-CqxSH_Pp5Gt/view EVENT PHILOSOPHY: International Tournament for high school aged wrestlers in the USA. The best of the best from across the world and the USA, squaring off in a round-robin format. If you're not a top tier freestyler, do not fear... Our format allows for different levels and tiers, which will group equal skill levels together. We expect competitors from 35-plus states and several traditional wrestling countries to participate
  9. Journeymen / Cliff Keen World Freestyle Classic https://drive.google.com/file/d/1rN8HkKgG7PbzRvn6XUdF-CqxSH_Pp5Gt/view EVENT PHILOSOPHY: International Tournament for high school aged wrestlers in the USA. The best of the best from across the world and the USA, squaring off in a round-robin format. If you're not a top tier freestyler, do not fear... Our format allows for different levels and tiers, which will group equal skill levels together. We expect competitors from 35-plus states and several traditional wrestling countries to participate
  10. POP & FLO MINI-MEN NATIONALS - APRIL 29 @ UNION COLLEGE K - HS divisions (Individual Tournament) K -8 Duals to follow on April 30, 2017 https://dl.dropboxusercontent.com/u/45946935/MiniMen_Nationals2017.proof3.pdf
  11. JOURNEYMEN /CLIFF KEEN FREESTYLE CLASSIC - APRIL 22 @ UNION COLLEGE: High School age group! USA - Russia - Kazakhstan -Kyrgyzstan - Cuba - Tajikistan - Italy - Greece - Austria - Hungary - Congo - Bolivia - The Gambia https://dl.dropboxusercontent.com/u/45946935/WORLDClassicFlyer_2017_2-1B.pdf
  12. JOURNEYMEN /CLIFF KEEN FREESTYLE CLASSIC - APRIL 22 @ UNION COLLEGE: High School age group! USA - Russia - Kazakhstan -Kyrgyzstan - Cuba - Tajikistan - Italy - Greece - Austria - Hungary - Congo - Bolivia - The Gambia https://dl.dropboxusercontent.com/u/45946935/WORLDClassicFlyer_2017_2-1B.pdf
  13. Featuring: Rutgers, NC State, U Penn, Brown, Campbell, Citadel and Hofstra. Live time results will be on www.tournaflex.com once wrestling begins at 9:45 AM
  14. I tried to post the piece we have for tie breaker by i can't do it properly remotely. Sorry
  15. Example 2 (Case III): In the above example, these three wrestlers have the same record and have beaten each other. A and B are tied with 12 “quality wins” points. However, C drops out and takes third place with only 6 “quality wins” points. At this point, since C has broken the tie, the process goes back to the head-to-head between wrestlers A and B. Wrestler B takes first place because he owns the head-to- head victory over wrestler A, who receives second place.
×
×
  • Create New...