Jump to content

Journeymen

Members
  • Content Count

    59
  • Joined

  • Last visited

Posts posted by Journeymen


  1. www.journeymenwrestling.com 

    April 10 & 11 2020 - Journeymen / Defense Soap World Classic & Duals (MS & HS Freestyle) 
    April 25, 2020 - Mini Men Nationals (Youth , HS Folk & Freestyle ) 
    May 16 & 17, 2020 - Pop & Flo National Duals (Youth , HS Folkstyle ) 
    Oct 3 & 4 2020 - Fall Classic (Female , Youth , HS Folkstyle ) 


    April 13 -15, 2020 - Journeymen / Defense Soap World Camp - Schenectady NY 
    June 4- 7 , 2020 - Cael Sanderson & Penn State Camp in Georgia 
    June 29 - July 1 2020 - John Smith & Okie State camp in Niskayuna NY 
    June 29 - July 1 2020 - Mike Krause & Okie State YOUTH in Niskayuna NY 
    July 7-11 2020 - Pat Popolizio & NC State Intensive Camp in Raleigh NC 
    July 7-9 2020 - Mike Krause & NC State YOUTH in Raleigh NC 
    July 24 - Aug 3 2020 - Italian Stallion Camp - Calabria Italy

  2. Here's the reality we live in - It's Nov and the coaches want a push but not too extreme.  Wrestling three or 4 All Americans or nationally ranked opponents in a 5 hour period is not beneficial for their athletes so what you saw was the compromise.  174 was just too rich that early on in the season .  Again, remember it's a round robin, so there's no light match when putting them all together.   Bottom line there was 18 D-1 teams and they absolutely love the format -  378 matches for 240 wrestlers, everyone getting 3 or 4 matches and done by 2:30 PM .  The format affords teams to get RPI quality matches, which is a major quest for them.  It also afford some opportunity for younger wrestlers by having multiple pools.  More importantly it creates parity.   I am not sure there was that good of wrestling anywhere else in the country that early.  In the future www.tournaflex.com will help you follow the event a bit more concise . Thanks for following the event . 


  3. Live results are on www.tournaflex.com 

     

    Duals - https://2cf01fd6-88a4-433e-836d-bb7479ab209e.filesusr.com/ugd/cd54c6_1470625da6ef4d22ab696a2a635fb561.pdf

    Individual Round Robin  - 

    ASU,  BLOOMSBURG, BROWN, CITADEL ,  DAVIDSON , GEORGE MASON,  HOFSTRA,  INDIANA ,  LEHIGH,  LOCK HAVEN , LONG ISLAND,  NEBRASKA ,   OKLAHOMA , ODU, PITT - JOHNSTOWN ,  RUTGERS , UTAH VALLEY                     


  4.          
    Knox, Anthony 99 70-6 Rhino 7
    Nini, Alessandro 99 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Elite Nj 8
    Joyce, Jacob 99 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Bears 9
    Dolan, Matthew 99 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals West Va 9
    Mayfield, Cameron 99 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Eagle Academy For Young Men 9
    Wiedemer, Calvin 99 Southeast Regionals Freestyle: Placer Wresting Prep 9
    Alejandro, Giovanni 99 None of the above accolades St Joseph~~~s,metuchen/bitetto Trained 9
    Lewis, Major 99 None of the above accolades East Pennsboro 9
    Berg, Avishai 99 None of the above accolades Journeymen / Glens Falls 9
             
    Vazquez, Tyler 106 State Champion: PA, OH, IL, NJ or CA Scorpions 9
    Liptzin, Ethan 106 NHSCA - Junior Place Finisher Howell High School 12
    Cook, Dustin 106 NHSCA - Junior Place Finisher Lucy Ragsdale High 12
    Forbes, Christian 106 Journeymen Fall Classic: A Bracket Champion Okrtc 10
    Corday, Nick 106 State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI The Baylor School 10
    Pepe, Jaden 106 Fargo - Cadet Freestyle All American Xcalibur 9
    Fernau, Joseph 106 Fargo - Cadet Freestyle All American Izzy Style Wrestling 10
    Soda, Zach 106 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Doughboy Wrestling Club 10
    Longo, Mikey 106 UWW Cadet All American Southside 10
    Calello, Nico 106 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Yale Street Wrestling Club 10
    Utter, Clayton 106 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament High Point 10
    Giampietro, Gabe 106 State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Smyrna 10
    Holmes, Jashon 106 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Journeymen 10
    Wagner, Carson 106 Northeast Regionals Freestyle or Greco: Champion Northampton 9
    Cannon, Brandon 106 Middle School National Champion - Super 32, NHSCA, or FLo Nationals Wyoming Seminary 9
    Desola, Andrew 106 State Qualifier: All other States Swat/american Heritage Delray 10
    Santaniello, Anthony 106 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Shore Thing 9
    Wallace, Aidan 106 None of the above accolades Bitetto 9
    Collins, Conor 106 None of the above accolades Triumph 9
    Hildebrandt, John 106 None of the above accolades Williamstown High School 10
    Blaess, Brett 106 None of the above accolades Jackson Memorial Hs 11
    Davidheiser, Kade 106 None of the above accolades The Hill School 9
    Dobbins, Caden 106 None of the above accolades Team Nauman 10
    Rivera, Eligh 106 None of the above accolades Lake Highland Prep 9
             
    Martinez, Maxximus 113 UWW Cadet Place Finisher Sunkist Kids Monster Garage 9
    Maida, Jack 113 Fargo - Junior Freestyle All American Triumph 11
    Thompson, Trent 113 Fargo - Junior Freestyle All American Ktkidz 12
    Brown, Braxton 113 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Best Trained 10
    Appello, Braxton 113 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Dark Knights / Easton 10
    Gonzalez, Nick 113 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Izzystyle 11
    Leonard, Avery 113 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Gorilla Grapplers 11
    Centrone, Angelo 113 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Gps 10
    Foy, Killian 113 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Vhw/macarthur Hs 10
    Shaw, Jason 113 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Florida Jets 10
    Treanor, Richard 113 NHSCA - Soph All American Darkhorse Wrestling/hough Hs 11
    Rapuano, Michael 113 NHSCA - Soph All American Empire/ Xavier 11
    Knox, Tyler 113 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Metrowest United/nmh 10
    Kinney, Evan 113 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Doughboy 11
    Odell, Kai 113 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Empire 10
    Alderfer, Eric 113 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Faith Christian Academy 10
    Diaz, Nicholas 113 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Saint John Vianney 10
    Barrett, Mason 113 Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Power House / Liberty 11
    Schafer, Jace 113 State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Pal-Mac 11
    Dolan, Michael 113 State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Iron Eagles Wv 11
    Sanders, John 113 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Felix Wrestling Academy 11
    Roggie, Erik 113 Prep All American Saint Christophers 11
    Morales, Justin 113 Multiple Time State Qualifier: All Other States Bear Cave Wc 12
    Cangro, Joseph 113 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Bitetto Trained 10
    Hunter, Alec 113 State Champion Freestyle Askren Wrestling Academy 11
    Mcclelland, David 113 None of the above accolades Lake Highland Prep 9
             
    Mcneil, Gregor 120 World Team Member (Cadet): Freestyle or Greco X-Calibur 11
    Noto, Anthony 120 Multiple Time State Champion: PA, OH, IL, NJ, or CA Honeoye Falls Lima 12
    Babin, Nicholas 120 NHSCA - Junior Champion Bitetto 12
    Peterson, Dean 120 State Champion: PA, OH, IL, NJ or CA Saint John Vianney 11
    Cockrell, Bryce 120 Fargo - Junior Freestyle All American Broken Arrow 12
    Fedalen, Richard 120 Ironman - Place Finisher Mcdonogh School 10
    Adrian, Hunter 120 NHSCA - Junior Place Finisher Doughboy 12
    Lamparelli, Joey 120 NHSCA - Junior Place Finisher Triumph 12
    Gillis, Brady 120 NHSCA - Junior Place Finisher Blackstone 12
    Chappell, Dylan 120 Super 32 Placer - HS Division Seneca Valley 11
    Vulakh, Matt 120 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Arsenal Wrestling Club 11
    Santaniello, Vincent 120 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Shore Thing 11
    Fea, Nick 120 Journeymen Fall Classic: A Bracket Champion Wyoming Seminary/ Btwc 10
    Kayal, Nick 120 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Bitetto Trained 12
    Creamer, Jack R. 120 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Dominion High School 12
    Lewis, Braxton 120 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Va 10
    Crowder, Brandon 120 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Va Elite 12
    Haines, Levi 120 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA M2 10
    Bradley, Gavin 120 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Athens 10
    Encarnacion, Josiah 120 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Vougar Honors Wrestling 12
    Nini, Danny 120 State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Lhp 10
    Smith, Dustin 120 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Virginia Slaughterhouse 11
    Felix, Joey 120 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Roundtree Wrestling Academy 12
    Soriano, Jordan 120 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Btwc 10
    Jr., Chris Lee 120 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Powerhouse 10
    Sparacio, Joseph 120 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Barn Brothers 10
    Joyce, Michael 120 NHSCA - Soph All American Bears Wrestling Club 11
    Eckerle, Jake 120 NHSCA - Soph All American Ascend Wc 12
    Gramly, Gabe 120 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Mifflinburg 11
    Bayless, Cole 120 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Reynolds High School 12
    Swisher, Jude 120 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament M2 Training Center 10
    Cook, Timothy 120 State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Bears 11
    Donahue, Garret 120 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Parkersburg Hs 12
    Harrington, Jimmy 120 Prep All American Doughboy Wrestling Club / Belmont Hill School 10
    Griffin, Kelvin 120 Prep All American Smittys Barn/ The Hill School 10
    Liardi, Chase 120 NHSCA - HS Freshman All American Vougar 11
    Shapiro, Meyer 120 Middle School National Champion - Super 32, NHSCA, or FLo Nationals Bullis School 9
    Gasper, Aiden 120 State Qualifier: All other States Swat/american Heritage Delray 10
    Roggie, Cale 120 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals St.christipher 9
             
    Ragusin, Dylan 125 World Team Member (Junior): Freestyle or Greco Izzy Style Wrestling 12
    Roes, Micah 125 NHSCA - Junior Place Finisher Lowville 12
    Nardone, Nico 125 Super 32 Placer - HS Division Coop Trained 11
    Smith, Andrew 125 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Dark Knights 12
    Bouzakis, Nic 125 Fargo - Cadet Freestyle National Champion Team Greco 9
    Taylor, Emory 125 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Boom Ranch/mccallie School 11
    Hall, Sean 125 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Powhatan High School 11
    Camillaci, Rocco 125 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Hilton 10
    Garcia, Ivan 125 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Cooptrained/apex 12
    Smith, Luke 125 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Hauppauge 12
    Titus, Jordan 125 NHSCA - Soph National Champion Center Moriches 11
    Oroudjov, George 125 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Vhw 10
    Robie, Luke 125 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Va Elite 10
    Bosco, Jack 125 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Gps/hackley 12
    Morris, Matthew 125 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Curby/red Hook 12
    Romero, Rafael 125 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Swat 10
    Leete, Maximilian 125 NHSCA - Soph All American Danvers High School 11
    Contrastano, Joseph 125 NHSCA - Soph All American Vhw 12
    Johnson, Tyler 125 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Empire Wrestling 12
    Sutton, Parker 125 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Kt Kidz 12
    Fernandez, Ethan 125 UWW Cadet All American Rednose Wrestling School 11
    Rendeiro, Sean 125 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Bitetto Trained 11
    Aikey, Lane 125 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Bellefonte 11
    Bowles, Brandon 125 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Yale Street 11
    Okeefe, Thomas 125 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Shore Thing 12
    Hamdeh, Laith 125 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Bitetto Trained 10
    Rankin, Cael 125 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Shore Thing 12
    Latona, James 125 Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Warrior Wrestling Club 10
    Smith, Ahmad 125 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Lucy Ragsdale High 12
    Cook, Tyler 125 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament North Hagerstown High School 12
    Gray, Ethan 125 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Caravel Academy 11
    Rizzuto, Richie 125 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament The Crew 12
    Kish, Koen 125 NHSCA - HS Freshman All American Quest 11
    Ryan, Jack 125 Multiple Time State Qualifier: All Other States Southside 12
    Harrison, Kamdon 125 Southeast Regionals Freestyle or Greco: Champion Florida Jets 9
    Ruiz, Nicco 125 State Champion Freestyle Sunkist Kids Monster Garage 9
             
    Levine, Timothy 130 Ironman - Place Finisher Sunkist Kids Monster Garage 12
    Noonan, Patrick 130 NHSCA - Junior Place Finisher Dark Knights 12
    Bell, Mckenzie 130 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Kingsway Regional 12
    Farber, Julian 130 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Storm Wrestling Center 12
    Donahue, Trenton 130 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Dubois/young Guns 12
    Blair, Jacob 130 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Muncy High School 12
    Sarbo, Matt 130 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA M2 / Altoona 11
    Stewart, Spencer 130 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Buxton 11
    Patterson, Logan 130 NHSCA - Soph All American Awc 12
    Clarke, Mason 130 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Coventry High School 12
    Gomez, Christopher 130 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Bears Wrestling Club/cranston West Hs 11
    Malone, Nieko 130 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Howell High School 11
    Melchionda, Larry 130 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Seton Hall Prep 12
    Waller, Logan 130 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Elite Nj 11
    Maroney, Jaxon 130 Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament The Crew 12
    Martin, Anthony 130 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Wrestling Prep 12
    Uderitz, Colby 130 Multiple Time State Qualifier: All Other States Swat/american Heritage Delray 10
    Jr., Damon Mcgee 130 Northeast Regionals Freestyle or Greco: Champion Powerhouse/bullis 11
             
    Clark, Anthony 135 Multiple Time State Champion: PA, OH, IL, NJ, or CA Delbarton 12
    Tal-Sharhar, Frankie 135 Ironman - Place Finisher Swat/american Heritage Delray 12
    Composto, Cj 135 NHSCA - Junior Place Finisher Apex 12
    Damasco, Gavin 135 NHSCA - Junior Place Finisher Commack Hs 12
    Cedeno, Dylan 135 Super 32 Placer - HS Division Bitetto Trained 12
    Cassidy, Kaden 135 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Quest/pawn 12
    Edmondson, Patrick 135 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Southern Columbia 11
    Hummel, Eddie 135 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Triumph 11
    Schubert, Carter 135 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Hfl 10
    Curtis, Calvin 135 State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Metro West United 12
    Vandervere, Joel 135 Fargo - Cadet Freestyle All American Izzy Style 11
    White, Chris 135 NHSCA - Soph All American South Plainfield 11
    Perry, Christopher 135 NHSCA - Soph All American Empire Wrestling Academy 11
    Johnson, Brenden 135 NHSCA - Soph All American Gridley High School 12
    Ebert, Will 135 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Kt Kidz 10
    Gimbor, Bailey 135 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Hamburg 11
    Gandy, Hunter 135 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Seagulls 11
    Mcfadden, Finnegan 135 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Kingsway 11
    Fiordaliso, Joseph 135 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Monroe Township High School 12
    Stevens, Dallas 135 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Gridley Highschool 11
    Dease, Jacob 135 Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Warrior Wrestling Club 11
    Finn, Ty 135 Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Empire Wrestling Academy 11
    Gleason, Evan 135 State Qualifier: All other States Bethlehem Catholic 10
    Mays, Hunter 135 Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals Howel High School 10
    Finn, Owen 135 None of the above accolades Doughboy 12
             
    Mcneil, Lachlan 140 World Team Member (Cadet): Freestyle or Greco X-Calibur 12
    Prendergast, Jack 140 NHSCA - Junior Place Finisher Woodstown Hs 12
    Rivera, Justin 140 Super 32 Placer - HS Division Cfwa / Lhp 12
    Salas, Isaac 140 Journeymen Fall Classic: A Bracket Champion Sunkist/monster Garage 11
    Grater, Will 140 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Bitetto Trained 12
    Nininger, Kip 140 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Va Elite 12
    Eller, Drew 140 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Evans High School 12
    Gimbor, Dalton 140 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Hamburg 11
    Pontelandolfo, Cooper 140 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Rhino South Wrestling 11
    Talmadge, Billy 140 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA High Point 12
    Young, Nate 140 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Holly 12
    Santis, Al De 140 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Triumph 12
    Stewart, Garrett 140 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Buxton 12
    Storm, Steven 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Dark Knights 12
    Duschek, Kenny 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Quest 11
    Reed, Clayton 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Mifflinburg 12
    Sherman, Kj 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Holy Spirit High School 10
    Cantor, Justin 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Rednose Wrestling 11
    Hoelke, Matt 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Seagulls/highland Hs 11
    Sacco, Nick 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Bridgewater-Raritan High School 11
    Nies, Jack 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Triumph 12
    Monaco, Dante 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Camden Catholic 12
    Decker, Conner 140 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Triumph 11
    Baer, Carter 140 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Gouverneur Wrestling Club 10
    Sciotto, Logan 140 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Rocky Point 12
    Nichols, Tommy 140 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Ktkidz 11
    Dubois, Mason 140 Prep All American Richmond Wreslting Club 11
    Mastroianni, Justin 140 NHSCA - HS Freshman National Champion Bitetto Trained 11
    Szilagyi, Thomas 140 Multiple Time State Qualifier: All Other States Macarthur Hs 12
    Cardenas, Jayden 140 Multiple Time State Qualifier: All Other States Beat The Streets Nyc 12
    Rodriquez, Hector 140 Multiple Time State Qualifier: All Other States Beat The Streets Nyc 12
    Washleski, Colton 140 NHSCA - HS Freshman All American Hcrhs 11
    Rabideau, Aiden 140 State Qualifier: All other States Bison Wrestling Club 12
             
    Scott, Ed 145 Fargo - Junior Freestyle All American Dubois 12
    Valdez, Aaden 145 Fargo - Junior Freestyle All American La Gente Wc / Pueblo East Hs 12
    Morrissey, Francis 145 NHSCA - Junior Place Finisher The Storm Wrestling Center 12
    Mcdougald, Willie 145 NHSCA - Junior Place Finisher Niagara Falls 12
    Boone, Austin 145 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Lowell 12
    Castillo, Noah 145 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Lake Highland Prep 12
    Balestrini, Cade 145 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Buffalo Valley Rtc 12
    Linsenbigler, Ty 145 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Team Nauman/pawn 11
    Pugh, Tristan 145 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Ygwc/berlin Brothersvalley 12
    Sement, Kaya 145 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Pope John 12
    Burgos, Ryan 145 State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Hilton 12
    Robin, Dennis 145 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Empire Wrestling Academy 12
    Rossetti, Dominic 145 New England Champion Varsity Public High School Tournament Kt 11
    Bassett, Avery 145 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Team Nauman 11
    Singleton, Matthew 145 UWW Cadet All American Woodward Academy 10
    Brignola, Max 145 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Triumph 11
    Zimmerman, Ryan 145 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Triumph 12
    Teresa, Brandon 145 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Buxton 12
    Carroll, Cole 145 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Seton Hall Prep 11
    Le, Jaden 145 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Rancho Bernardo Hs 11
    Abacherli, Frank 145 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Martin Luther King High School 12
    Rodrigues, Hector 145 Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Beat The Streets Nyc 12
    Wilson, Dallas 145 Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament The Crew 12
    Miller, Will 145 State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Warrior Wrestling 11
    Paxton, Kai 145 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament The Crew 12
    Errico, Luca 145 Prep All American Gps Wrestling 12
    Cullen, Aidan 145 Multiple Time State Qualifier: All Other States Journeymen 11
    Viveros, Johnathon 145 NHSCA - HS Freshman All American Kingsburg High School 11
    Mulhauser, Kole 145 NHSCA - HS Freshman All American Grain House 10
    Troczynski, Andrew 145 State Qualifier: All other States Edge 10
    Gray, Jackson 145 Northeast Regionals Freestyle: Placer Quest/mt. Lebanon 12
             
    Morlacci, Enzo 152 UWW Cadet Place Finisher Quest 10
    Hall, Peyton 152 NHSCA - Junior Champion Quest 12
    Kovacs, Aj 152 Flo Nationals - High School - Champion Empire Wrestling Academy 12
    Inboden, Noah 152 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Parkersburg High School 12
    Lee, Matt 152 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI M2 Training Center 12
    Quodala, Gene 152 Multiple Time State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Bullis 11
    Boggiano, Nicholas 152 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Triumph 11
    Strashinsky, Alex 152 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Bergen Catholic 12
    Mcginty, Joseph 152 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Coop Trained 12
    Ross, Nicholas 152 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Journeymen 11
    Simma, Jared 152 Fargo - Cadet Freestyle All American St. Thomas Aquinas 11
    Lillard, Tyler 152 Fargo - Cadet Freestyle All American Aurora High School 10
    Tamburrino, Anthony 152 NHSCA - Soph All American Hatboro-Horsham High School 12
    Hansen, Christian 152 NHSCA - Soph All American Vhw 11
    Coon, Keegan 152 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Mt Anthony 12
    Shaughnessy, Cole 152 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Southside 12
    Cates, Donald 152 UWW Cadet All American Northern Durham High School 12
    Jakub, Paul 152 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Triumph 10
    Weathersby, Tye 152 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Central Dauphin 12
    Deintinis, Dominick 152 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Buxton Sob 12
    Walsh, Cody 152 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Camden Catholic 12
    Kropman, Cooper 152 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Penfield 11
    Askey, Tommy 152 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Stwc 12
    Ferro, Ethan 152 Multiple Time State Qualifier: All Other States Pal-Mac 11
    Giuliani, Alexander 152 State Qualifier: All other States Massapequa High School 10
    Moraga, Georgino 152 State Qualifier: All other States Lynnwood Highschool 12
    Carano, Will 152 State Champion Freestyle Empire/pvhs 11
             
    Lawrence, Thayne 160 State Champion: PA, OH, IL, NJ or CA Quest 12
    Alvan, Cesar 160 NHSCA - Junior Place Finisher Metrowest United 11
    Valencia, Cael 160 Journeymen Fall Classic: A Bracket Champion Sunkist Kids Monster Garage 11
    Hinojosa, Harrison 160 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Camden Catholic 12
    Stefanelli, Dante 160 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Delbarton 12
    Carroll, Christian 160 Flo Nationals - High School - Place Finisher Midwest Rtc 9
    Augustine, Luca 160 Flo Nationals - High School - Place Finisher Quest School Of Wrestling 11
    Schork, Kevin 160 State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Saint Christophers 11
    Roberts, Joe 160 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Izzy Style Wrestling 12
    Martin, Joseph 160 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Dethrone/buchanan 10
    Null, Jake 160 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Journeyman Wrestling Club 11
    Ross, Nathan 160 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Journeymen 12
    Dorfman, Colden 160 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Journeymen 11
    Knotts, Jameson 160 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI St. Christopher'S 12
    Hall, Nicholas 160 Fargo - Cadet Freestyle All American Caravella 10
    Cody, Ryan 160 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Florida Jets 11
    Hackworth, Riley 160 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Cfwa 12
    Isola, Dominic 160 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Lake Highland Prep 12
    Stout, Mac 160 Fargo - Cadet Freestyle All American Quest/mt.lebanon 10
    Estevez, Darian 160 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Somerset 11
    Fine, Nicholas 160 NHSCA - Soph All American Metro West United 11
    Cassella, Brevin 160 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Doughboy Wrestling Club/nashoba Regional H.s. 12
    Faria, Aidan 160 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Blackstone 11
    Anestis, Chase 160 New England Place Finisher Varsity Public High School Tournament Doughboy 12
    Woodcock, Robert 160 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Shore Thing Wrestling Club 12
    Spera, Anthony 160 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Iron Horse 12
    Wilt, Jack 160 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Seton Hall Prep 11
    Derosa, Anthony 160 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Bethlehem Catholic 11
    Strong, Connor 160 Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Capital Wrestling Club 12
    Albis, Tyler 160 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Empire 12
    Jones, Chris 160 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament The Crew 12
    Lewis, Wyatt 160 None of the above accolades Northview High School 12
             
    Wenzel, Andrew 170 State Champion: PA, OH, IL, NJ or CA Izzy Style Wrestling 11
    Delp, Nicholas 170 NHSCA - Junior Place Finisher Quest School Of Wrestling 12
    Reitsma, Shane 170 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Howell High School 12
    Stoltzfus, Tyler 170 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Saint Josephs 11
    Calvetti, Kieran 170 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Delbarton 12
    Dagstani, Tristen 170 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Wrestling Prep 11
    Hurt, Loudon 170 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI St. Christophers 12
    Campo, Matthew 170 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI The Barn 12
    Calhoun, Graham 170 NHSCA - Soph National Champion Plymouth 12
    Cannon, Shane 170 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Swat 12
    Adams, Hunter 170 New England Champion Varsity Public High School Tournament Fisheye 12
    Rogers, Matthew 170 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Wantagh 12
    Soldano, Brian 170 Fargo - Cadet Freestyle All American Iron Horse 10
    Perkins, Logan 170 State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Florida Jets 12
    Foor, Landon 170 NHSCA - Soph All American The Crew 11
    Hanning, Aiden 170 NHSCA - Soph All American Doughboys/nmh 11
    Reinert, Isaiah 170 NHSCA - Soph All American Dark Knights 11
    Villalpando, Duwayne 170 UWW Junior All American Maize 12
    Golden, Nick 170 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Elite/allentown 12
    Merlino, Zachary 170 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Seton Hall Prep 12
    Bernieri, Aj 170 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Caravel Academy 12
    Gonyer, Heath 170 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament The Crew 11
    Delsignore, Brock 170 Multiple Time State Qualifier: All Other States Journeymen 11
    Ross, Patrick 170 Multiple Time State Qualifier: All Other States Journeymen 11
    Tobia, Easton 170 State Champion Freestyle Lake Highland Prep 12
             
    Stout, Luke 182 Fargo - Junior Freestyle All American Quest/mt.lebanon 12
    Davis, Jt 182 NHSCA - Junior Place Finisher Smyrna 12
    Wilkins, Sampson 182 NHSCA - Junior Place Finisher Mt.anthony 12
    Warden, Nathan 182 Flo Nationals - High School - Place Finisher Va Elite 12
    Tal-Sharhar, Michael 182 Flo Nationals - High School - Place Finisher Swat/american Heritage Delray 10
    Squires, Mikey 182 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Empire Elite/norwich Hs 12
    Winner, Mason 182 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Cia Wrestling 12
    Licastri, Carson 182 New England Champion Varsity Public High School Tournament Empire Wrestling Academy 12
    Bastian, Coy 182 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Selinsgrove 11
    Colon, Joseph 182 Multiple Time State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Shore Thing Wrestling Club 12
    Rada, Luke 182 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Triumph 12
    Jimenez, Christian 182 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Gonzo Training 12
    Cooper, Ethan 182 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Journeymen 11
    Brinkman, Hunter 182 State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament Cfwa 12
    Shapiro, Harrison 182 Prep All American Doughboy Wrestling 12
             
    Stemmet, Nick 195 Multiple Time State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Izzy Style Wrestling 12
    Misita, Mike 195 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Seagulls Wc/st. Augustine Prep 11
    Epperly, Kyle 195 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Elite 12
    Martin, Jadon 195 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Dethrone/buchanan 12
    Mclaughlin, Darby 195 State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Metrowest United 11
    Cypher, Holden 195 NHSCA - Soph All American The Crew 11
    Goodwin, Tommy 195 NHSCA - Soph All American Pequannock 11
    Maslanek, Conor 195 NHSCA - Soph All American Smittys Barn/pelham 11
    Massa, Michael 195 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Seton Hall Prep 12
    Behar, Alexander 195 State Qualifier: All other States Empire Wrestling Academy 12
    Pelech, Tyler 195 State Qualifier: All other States Longwood 12
    Cascen, Anthony 195 State Qualifier: All other States Beat The Streets Nyc 12
             
    Figart, Zach 225 State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Virginia Elite 12
    Decapua, Maxx 225 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Newburgh Free Academy 12
    Meyers, John 225 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Nauman/greensburg Salem High School 12
    Bailey, Cam 225 Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Blackstone 12
    Acciardi, Max 225 None of the above accolades Gonzo Train 9
             
    Stephens, Jalen 285 State Placer: PA, OH, IL, NJ, or CA Meyersdale 11
    Ramos, Antonio 285 Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI Metro West United 11
    Sannino, Nick 285 State Qualifier: PA, OH, IL, NJ, or CA - Varsity Public HS Tournament Ocean City High School 12
    Fenner, Adam 285 State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament Minisink Valley 11
    Betancur, Adolfo 285 NHSCA - HS Freshman All American Blackstone 10
    Groncki, Cameron 285 Northeast Regionals Freestyle: Placer Mohonasen 9
    Wright, Justin 285 None of the above accolades Howell High School 12
    Underwood, Sebastian 285 None of the above accolades Journeymen/shenendehowa 11

     
    OVER FLO HIGH SCHOOL COMPETITORS 

           
    NAME  WEIGHT  TEAM  ACCOLADE 
    Brault, Josh 106 Gps State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Mclaughlin, Daniel 106 Metrowest United State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Kunath, Luke 106 The Crew State Qualifier: All other States
    Bunting, Charlie 106 Dark Knights Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals
    Lindner, Evan 106 Empire Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals
    Hibler, August 106   Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals
    Pellicci, Angelo 106 St. Peter'S Prep Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals
    Randisi, Lucas 106 Webster State Champion Freestyle
    Seyfried, Caleb 106 South Side Northeast Regionals Freestyle: Placer
    Gregory, Connor 106 Journeymen Northeast Regionals Freestyle: Placer
    Hood, Jason 106 Brown/ponaganset None of the above accolades
    Jacome, Jeffrey 106 South Plainfield Wrestling Club None of the above accolades
    Bradshaw, Colin 106 Howell High School None of the above accolades
    Arbogast, Brycen 106 Powerhouse None of the above accolades
    Sassaman, Blake 106 M2 None of the above accolades
    Schaeublin, Adam 106 Metrowest United/st John'S Prep None of the above accolades
    Leon, Joseph 106 Bitetto Trained None of the above accolades
    Pimental, Fred 106 Doughboy/ Belmont Hill None of the above accolades
    Brown, Jordan 106 Monroe Woodbury None of the above accolades
    Cunningham, Hayden 106 M2 None of the above accolades
    Boykin, Joshua 106 Lake Highland Prep  
           
    Davoli, Ben 113 Haverhill/metro West State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Soda, Cam 113 Doughboy Wrestling Club State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Curley, Nicholas 113 Metro West United State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Myers, Nathan 113 The Crew State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Marchese, Andrew 113 Washingtonville State Qualifier: All other States
    Nieroda, Joshua 113 Kt Kidz State Qualifier: All other States
    Bollman, Calan 113 Chestnut Ridge Senior High School Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals
    Davi, Joe 113 Delbarton Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals
    Chavis, Donovan 113 Btwc / St. Peter~~~s Prep None of the above accolades
    Merli, Jackson 113 Newburgh Free Academy None of the above accolades
    Schartner, Jack 113 Top Flight Wrestling Academy None of the above accolades
    Bodie, Tristyn 113 Honesdale None of the above accolades
    Petteys, Chris 113 Journeymen None of the above accolades
    Wasilewski, Cross 113 Edge None of the above accolades
    Bogie, Devone 113 Eagle Academy For Young Men None of the above accolades
    Warland, Joshua 113 Journeymen None of the above accolades
    Lawrence, Matthew 113 Cfwa None of the above accolades
    Ortiz, Eddie 113 Lyndhurst Hs None of the above accolades
    Davidson, Parker 113 Hamburg None of the above accolades
    Wagner, Gunnar 113 Northampton None of the above accolades
           
    Chandler, Nate 120 Metrowest United Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Gavronsky, Alexander 120 Mwu Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Lishness, Mason 120 Bristol Eastern State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Booth, Alex 120 Indian River Central NHSCA - HS Freshman All American
    Buico, Maximus 120 The Crew Multiple Time State Qualifier: All Other States
    Shea, Cj 120 Southside Wrestling Club Multiple Time State Qualifier: All Other States
    Pizzol, Ryan Dal 120 The Crew State Qualifier: All other States
    Fogelman, Luke 120 The Crew State Qualifier: All other States
    Bobola, Matthew 120 Metrowest United State Qualifier: All other States
    Blackman, Sam 120 Catamount Wrestling State Qualifier: All other States
    Queen, Jasiah 120 Myland Wrestling Academy State Champion Freestyle
    Smith, Donavan 120 Flwc/tioga Northeast Regionals Freestyle: Placer
    George, Antonio 120 Ascend/north Shore None of the above accolades
    Harms, Mayson 120 Frost Gang None of the above accolades
    Costantino, Dean 120 Bitetto Trained None of the above accolades
    Wang, Sean 120 Great Neck None of the above accolades
    Hansen, Jaden 120 Newburgh Free Academy None of the above accolades
    Nase, Kyle 120 Howell High School None of the above accolades
    Bimmer, Brady 120 Cherokee None of the above accolades
    Mcintosh, Carter 120 Journeymen None of the above accolades
    Blanchard, Devlin 120 Journeymen None of the above accolades
    Sabo, Lucas 120 Elite Wrestling None of the above accolades
    Bacchioni, Christopher 120 Btwc / Bergan Catholic None of the above accolades
    Torres, Isaias 120 Beat The Streets Nyc None of the above accolades
    Richardson, Jack 120 Tugman New England youth/kids Championships - Place Finisher
           
    Martin, Joey 125 Wrestling Prep State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Rondini, James 125 Kt Kidz State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Monn, Thomas 125 North High State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Lowman, Jmari 125 Bears State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Robichaud, Aidan 125 Mayo Quanchi State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    White, Jj 125 Dark Knights NHSCA - HS Freshman All American
    Peralta, Wilver Mariano 125 Beat The Streets Nyc State Qualifier: All other States
    Johns, Zachary 125 Fisheye State Qualifier: All other States
    Hebert, Aiden 125 Greens Farms Academy State Qualifier: All other States
    Brannigan, Terence 125 Empire Wrestling State Qualifier: All other States
    Devivo, Jameson 125 Fisheye Wrestling State Qualifier: All other States
    Hotchkiss, Nate 125 Fisheye Wrestling State Qualifier: All other States
    Halal, Riley 125 Bitetto Trained Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals
    Ice, Cam 125 Metrowest State Champion Freestyle
    Graham, Peter 125 Palo Alto High School None of the above accolades
    Nini, Sebastiano 125 Elite Nj None of the above accolades
    Grungo, Richie 125 St. Augustine Prep None of the above accolades
    Brown, Evan 125 Rhino None of the above accolades
    Ortiz, Tony 125 Maple Hill/lions Den None of the above accolades
    Kasson, Alex 125 Fisheye Wrestling None of the above accolades
    Bohringer, Quinn 125 Elite None of the above accolades
    Rossini, Tyler 125 Journeyman None of the above accolades
    Lundberg, Hunter 125 Empire None of the above accolades
    Setzer, Kaden 125 Athens  
           
    Knapp, Rafael 130 Doughboys Wc State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Ice, Jake 130 Metrowest State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Albanese, Luke 130 Metrowestunuted State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Kruczynski, Nick 130 Metrowest United Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Sevastos, Antonios 130 Bears Wrestling Club State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Winn, Aiden 130 Metro West United State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Saleh, Ghassan 130 Kt Kidz State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Wade, Nate 130 Wg State Qualifier: All other States
    Colman, Christian 130 Germantown Academy Northeast Regionals Freestyle or Greco: Champion
    Crane, Isaac 130 Caledonia Mumford State Qualifier: All other States
    Barrett, Paul 130 Fisheye None of the above accolades
    Hicks, Owen 130 Journeymen None of the above accolades
    Robbins, Trevor 130 Journeymen None of the above accolades
    Fortune, Miles 130 Fisheye None of the above accolades
    Lettini, Felix 130 Bitetto Trained None of the above accolades
    3, John Antinelli 130 Marlboro None of the above accolades
    Frias, Alexis 130 Beat The Streets Nyc None of the above accolades
    Putnam, Matthew 130 Fisheye Wrestling None of the above accolades
           
    Cerchio, Cerchio 135 Edge Multiple Time State Champion: PA, OH, IL, NJ, or CA
    Finck, Riley 135 Saint Christopher'S State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Kennedy, Will 135 Cfwa NHSCA - Soph All American
    Leclerc, Cayleb 135 Fisheye State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Matthews, Devin 135 Empire Wrestling Academy State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Hood, Justin 135 Brown/ponaganset State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Kovacs, Logan 135 Empire Wrestling State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Burgess, Kaleb 135 Superior State Qualifier: All other States
    Barcus, Mitchell 135 Eagle Academy For Young Men State Qualifier: All other States
    Walls, Preston 135 Cfwa State Qualifier: All other States
    Laluna, Kaiden 135 Journeymen State Champion Freestyle
    Fenton, Isiaih 135 Howell High School None of the above accolades
    Weaver, Damian 135 Btwc None of the above accolades
    Lobo, Delmy 135 Copiague None of the above accolades
    Lobo, Marvin 135 Copiague None of the above accolades
    Catrambone, Ben 135 Niskayuna None of the above accolades
    Digiovanni, Luke 135 Cranford High School None of the above accolades
    Rotondella, Seth 135 Shore Thing None of the above accolades
    Hyatt, Tristan 135 Journeyman None of the above accolades
    Hyatt, Tristan~~~ 135 Journeymen None of the above accolades
    Cetta, Michael 135 St. Jospeh'S Regional Hs None of the above accolades
    Griffin, Myles 135 Lake Highland Prep None of the above accolades
           
    Roche, Owen 140 Metrowest United Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Pera, Saul 140 Empire Wrestling Academy Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Zarrella, Aidan 140 Top Flight Wrestling Academy State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Pirozzolo, Luca 140 Pit Crew State Qualifier: All other States
    Suarez, Jordan 140 Minisink Valley State Qualifier: All other States
    Barrett, Jimmy 140 Fisheye State Qualifier: All other States
    Marlow, Jack 140 Vhw / Northport Hs State Champion Freestyle
    Bourjeili, Khalil 140 Empire None of the above accolades
    Saul, Corbin 140 Absegami High School None of the above accolades
    Fischer, Luke 140 Newburgh Free Academy None of the above accolades
    Richardson, Ben 140 Tugman None of the above accolades
    Neal, Colin 140 Pope John None of the above accolades
    Vitacco, Brandon 140 Lyndhurst High School None of the above accolades
    Stuart, Tyler 140 Journeymen/schalmont Hs None of the above accolades
    Rude, Karter 140 Athens  
           
    Bobola, Michael 145 Metrowest United Multiple Time State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Dewar, Anson 145 Doughboys State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Bernhardt, Adam 145 Metrowest United Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Hutchison, William 145 Va Elite Multiple Time State Qualifier: All Other States
    Janda, Jack 145 Camden Catholic H S NHSCA - HS Freshman All American
    Hotaling, Gregory 145 Bearcats Wrestling State Qualifier: All other States
    Palanca, Ethan 145 New Paltz State Qualifier: All other States
    Joseph, Tyler 145 Gps/harrison State Qualifier: All other States
    Brick, Caleb 145 Kt Kidz State Qualifier: All other States
    Cruz, Eliano 145 Fisheye Wrestling State Qualifier: All other States
    Barrett, Tyler 145 Shore Thing Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals
    Pizzi, Tyler 145 Pascack Valley High School Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals
    Larmond, Marquis 145 Beat The Streets Nyc Northeast Regionals Freestyle: Placer
    Boltze, Dean 145 Gonzo Trained None of the above accolades
    Leon, Alejandro 145 Bitetto Trained None of the above accolades
    Bruno, Nate 145 Vougars Honors Wrestling/ Pat-Med High School None of the above accolades
    Heydarpour, Dara 145 Palo Alto Wrestling Club None of the above accolades
    Acque, Nicholas 145 Howell High School None of the above accolades
    Smith, David 145 Richmond Wrestling Club None of the above accolades
    Capato, Devon 145 Yale Street Wrestling Club None of the above accolades
    Delgarbino, Alex 145 Girard None of the above accolades
    Guzman, Carlos 145 Beat The Streets Nyc None of the above accolades
    Truesdell, John 145 Journeymen/ Colonie None of the above accolades
    Hughes, Garrett 145 Lake Highland Prep  
           
    Priest, Gavin 152 M2/state College Hs UWW Cadet Place Finisher
    Eller, Jackson 152 Evans High School State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Perla, Lucien 152 Doughboy State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Lunt, James 152 Empire Wrestling Academy Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Edmondson, Ethan 152 Southside Wrestling Club Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Matthews, Kyle 152 Empire Wrestling Academy Multiple Time State Qualifier: All Other States
    Barrett, David 152 Fisheye State Qualifier: All other States
    Cirignano, Domenic 152 Metrowest United State Qualifier: All other States
    Baier, Jacob 152 Va Elite Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals
    Maquet, Eric 152 Gladiators/long Beach None of the above accolades
    Maquet, Max 152 Gladiators/long Beach None of the above accolades
    Gronda, Nick 152 Bitetto Trained None of the above accolades
    Imme, Goivanni 152 Kt Kidz/xavier High None of the above accolades
    Browne, Markel 152 Beat The Streets Nyc None of the above accolades
    Stafursky, Zach 152 Athens  
           
    Gikas, Achilles 160 Metrowest United State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Stewart, Darrien 160 Metro West United Multiple Time State Champion: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Bahna, Blake 160 Yale Street/ Watchung Hills NHSCA - HS Freshman All American
    Flanagan, Bailey 160 Lake Highland Prep NHSCA - HS Freshman All American
    Bartush, Michael 160 South Side Youth Wrestling Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals
    Ferrell, Parker 160 Misfit Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals
    Reusing, Jack 160 Beat The Streets Nyc Northeast Regionals Freestyle: Placer
    Mcintyre, Wayne 160 Dark Knights None of the above accolades
    Barna, William 160 Wall Athletics None of the above accolades
    Pino, Nicholas 160 Curby 3-Style / Lsi None of the above accolades
    Romaine, James 160 Jackson Elite / Princeton, Nj None of the above accolades
    Grzymala, Max 160 Empire Wrestling Academy None of the above accolades
    Alexander, Alan 160 Arsenal Wrestling Club None of the above accolades
    Hoffman, Justin 160 Curby 3 Style None of the above accolades
    Calvetti, Colin 160 Delbarton None of the above accolades
    Boyd, Tyler 160 Parkersburg High None of the above accolades
    Borques, Misael 160 Beat The Streets Nyc None of the above accolades
           
    Fishman, Nathan 170 Wrestling Prep State Champion: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Dougherty, James 170 Mayo Quanchi Multiple Time State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Polansky, Jake 170 The Crew State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Bergin, Samuel 170 Superior Wrestling NHSCA - HS Freshman All American
    Meshkov, Peter 170 Journeymen State Qualifier: All other States
    Cordio, Joshua 170 Doughboy/nashoba Regional Middle School All American - Super 32, NHSCA, or Flo Nationals
    Bell, Devon 170 The Crew State Champion Freestyle
    Brown, Marcus 170 Monroe Woodbury None of the above accolades
    Urbas, Lance 170 M2 Training Center None of the above accolades
    Brandt, Jackson 170 Elite Wrestling Club/lacey Township High School None of the above accolades
    Crider, Christian 170 The Hotchkiss School None of the above accolades
           
    Suess, Austin 182 Veterans High School State Placer: FL, GA, IN, IA, MN, MI, MO, MA, NE, NV, NY, OK, OR, TX, VA, or WI
    Emery, Elias 182 Edge State Qualifier: All other States
    Duthie, Luke 182 Germantown Academy None of the above accolades
    Quick, Shane 182 Pottsville None of the above accolades
    Waller, Dylan 182 Elite Nj None of the above accolades
    Fitzsimmons, Hayden 182 Powhatan Hs None of the above accolades
    Harris, Darryl 182 Beat The Streets Nyc None of the above accolades
    Hughes, Isiah 182 Journeymen None of the above accolades
    Sulava, Dachi 182 Lyndhurst None of the above accolades
    West, Alex 182 Athens  
           
    Lytle, Jamikael 195 Kt Kidz State Placer: All Other States - Varsity Public HS Tournament
    Miller, Carder 195 Va Elite None of the above accolades
    Marissal, Logan 195 Lake George High School None of the above accolades
    Diller, Justin 195 Lyndhurst None of the above accolades
           

     
    MIDDLE SCHOOL COMPETITORS :

             
             
    Esposito, Charlie 70 VAC Holiday Duals (Gold) Scorpions 7  
    Deputy, Dominic 70 VAC Holiday Duals (Gold) Young Guns 6  
    Lee, Cadell 70 VAC Holiday Duals (Gold) Powerhouse 7  
    Belardo, Roman 70 VAC Holiday Duals (Silver) Team Minion 7  
    Merli, Jackson 70 NYWAY State Championships - Syracuse NY - MS Place Finisher Newburgh Free Academy 7  
    Rios, Julian 70 New England youth/kids Championships - Champion Doughboy 6  
    Lafond, Cahota 70 New England youth/kids Championships - Place Finisher Colchester Cobras 6  
    Annis, Peter 70 State Youth Champion: Other than those speciically listed Fisheye 6  
             
    Vanhoven, Chase 75 Tulsa Nationals - Tulsa Oklahoma - MS CHAMPION Venom 7  
    Weber, Dalton 75 NJ State Championships - MS Place Finisher Scorpions/dynasty 6  
    Hood, Jared 75 Pop & Flo Mini Men Place Finisher Brown/ponaganset 7  
    Wood, Austin 75 State Youth Champion: Other than those speciically listed Venom 7  
    Fram, Elizabeth 75 State Youth Champion: Other than those speciically listed Curby 3 Style 6  
    Hibler, Seach 75 None of the above accolades Scorpions 6  
             
    Moore, Zeno 80 VAC Holiday Duals (Gold) Darkhorse 7  
    Knight, Mason 80 VAC Holiday Duals (Gold) Venom 7  
    Wagner, Trey 80 VAC Holiday Duals (Gold) Northampton 6  
    Walsh, Carson 80 NJ State Championships - MS CHAMPION Edge 7  
    James, Jayden 80 NJ State Championships - MS CHAMPION Buxton 6  
    Satriano, Luke 80 NYWAY State Championships - Syracuse NY - MS CHAMPION Valley Central 7  
    Degennaro, Sebastian 80 Tulsa Nationals - Tulsa Oklahoma - MS Place Finisher Team Barracuda 8  
    Noto, Christopher 80 NYWAY State Championships - Syracuse NY - MS Place Finisher Honeoye Falls Lima 6  
    Ellis, Peyton 80 NHSCA Virginia Beach Middle School All American (TOP 8) Mayo Quanchi 8  
    Houle, Colby 80 State Youth Champion: Other than those speciically listed Fisheye 6  
    Dekraker, Tyler 80 State Youth Champion: Other than those speciically listed Malvern 6  
    Pimental, Andrew 80 State Youth Champion: Other than those speciically listed Doughboy 7  
             
    Botello, Matthew 85 VAC Holiday Duals (Gold) Smitty'S Barn 7  
    Motyka, Davis 85 PJW State Championships - Johnstown PA - CHAMPION X-Calibur 8  
    Quenault, Chase 85 War at the Shore - Wildwood NJ - MS CHAMPION Cja 8  
    Sherlock, Luke 85 War at the Shore - Wildwood NJ - MS Place Finisher Rhino 8  
    Judd, Lucas 85 USA Wrestling (Freestyle / Greco) National Champion Marcaurele 5  
    Meier, Ryan 85 USA Wrestling (Freestyle / Greco) National Champion Doughboy 7  
    Cunningham, Asher 85 NHSCA Virginia Beach Middle School All American (TOP 8) M2 7  
    Spadaro, Dominick 85 State Youth Champion: Other than those speciically listed South Side Wrestling Club 7  
    Consigli, Nate 85 New England youth/kids Championships - Place Finisher Brown Wrestling Club 7  
    Ashley, Leonard 85 State Youth Champion: Other than those speciically listed Slaughterhouse 7  
    Lawrence, Caleb 85 State Youth Champion: Other than those speciically listed Cfwa 8  
             
    Nininger, Noah 90 VAC Holiday Duals (Gold) Misfit Wrestling 7  
    Deluca, Leo 90 Super 32 Challenge -Middle School - CHAMPION Buxton 7  
    Bouzakis, Vince 90 Super 32 Challenge -Middle School - CHAMPION Team Greco 7  
    Wehner, Kurt 90 War at the Shore - Wildwood NJ - MS CHAMPION Apex 8  
    Garcia, Benjamin 90 War at the Shore - Wildwood NJ - MS Place Finisher Mahwah Thunderbirds 8  
    Clark, Liam 90 NJ State Championships - MS Place Finisher Dynasty 8  
    Myers, Jack 90 NJ State Championships - MS Place Finisher Buxton 8  
    Boblits, Evan 90 USA Wrestling (Freestyle / Greco) National Champion Rampage 8  
    Heslin, Jackson 90 New England youth/kids Championships - Champion Kt Kidz 7  
    Parkins, Tahir 90 State Youth Champion: Other than those speciically listed Dark Knights 8  
    Lewis, Beau 90 State Youth Champion: Other than those speciically listed Va 6  
    Gorman, Drew 90 State Youth Champion: Other than those speciically listed Team Minion 8  
    Vital, Colby 90 State Youth Champion: Other than those speciically listed Mayo Quanchi 6  
    Schartner, Tyler 90 None of the above accolades Top Flight Wrestling Academy 8  
    Whitacre, John 90 None of the above accolades Cja Wrestling Club 8  
    Annis, Jackson 90 None of the above accolades Fisheye 7  
    Saleh, Naser 90 None of the above accolades Fisheye 7  
             
    Jones, Dan 95 NJ State Championships - MS CHAMPION Delbarton / Scorpions 8  
    Orejola, Nicholas 95 NJ State Championships - MS Place Finisher Edge 7  
    Nucifora, Christopher 95 NJ State Championships - MS Place Finisher Bitetto Trained 8  
    Bash, Jordan 95 NUWAY Nationals - Battle Creek Michigan - MS Place Finisher Apex 8  
    Duke, Pj 95 NHSCA Nationals - Virginia Beach VA - MS CHAMPION Empire Wrestling 7  
    Turzinski, Tyler 95 State Youth Champion: Other than those speciically listed Prior Lake Wrestling Club 7  
    Desena, Jack 95 State Youth Champion: Other than those speciically listed Smitty'S Barn 8  
    Winseman, Waylan 95 None of the above accolades Hfl 7  
    Mcneil, Kieran 95 None of the above accolades Bitetto Trained 8  
             
    Dailey, Jake 100 War at the Shore - Wildwood NJ - MS Place Finisher Wyoming Seminary 8  
    Smith, Benjamin 100 USA Wrestling (Freestyle / Greco) National Champion Warhawks 7  
    Lopes, Matthew 100 NHSCA Virginia Beach Middle School All American (TOP 8) Empire Wrestling Club 8  
    Wood, Tyler 100 State Youth Champion: Other than those speciically listed Venom 8  
    Basile, Anthony 100 State Youth Champion: Other than those speciically listed Kt Kidz 8  
    Huxford, Cael 100 None of the above accolades Shore Thing 8  
    Yowell, Jake 100 None of the above accolades Misfits 8  
    Alvan, Lucas 100 None of the above accolades Metrowest United 8  
    Howard, Josh 100 None of the above accolades Team Tugman Wc 8  
             
    Henckel, William 105 Tulsa Nationals - Tulsa Oklahoma - MS CHAMPION Team Tugman 8  
    Stanley, William 105 VAC Holiday Duals (Silver) Clyde 7  
    Rella, Daniel 105 NJ State Championships - MS CHAMPION Bitetto Trained 8  
    Hibler, August 105 Tulsa Nationals - Tulsa Oklahoma - MS Place Finisher Scorpions 8  
    Fazekas, Corey 105 Ohio Tournament of Champions- Columbus OH - MS Place Finisher Slaughterhouse 8  
    Cullen, Kieran 105 Varsity High School Wrestler Journeymen 7  
    Reall, Andrew 105 New England youth/kids Championships - Place Finisher Brown Bears / Ponaganset 8  
    Dekraker, Billy 105 State Youth Champion: Other than those speciically listed Malvern 8  
    Farnsworth, Stone 105 None of the above accolades Mayo Quanchi 8  
    Simons, Tyler 105 None of the above accolades Hilton 8  
    Maddox, Tamayo 105 None of the above accolades Kt Kidz 7  
             
    Fuller, Jonathan 112 War at the Shore - Wildwood NJ - MS CHAMPION Bitetto Trained 8  
    Henrich, Matthew 112 NJ State Championships - MS CHAMPION Elite 8  
    Federici, Dominic 112 Super 32 Challenge -Middle School - Place Finisher X-Calibur 8  
    Boone, Jared 112 Ohio Tournament of Champions- Columbus OH - MS Place Finisher Lowell 8  
    Brown, Jason 112 NJ State Championships - MS Place Finisher Rhino 7  
    Christensen, Duncan 112 USA Wrestling (Freestyle / Greco) National Champion Hammer Wrestling 7  
    Crapps, Jake 112 NHSCA Virginia Beach Middle School All American (TOP 8) Roundtree Wrestling Academy 8  
             
    Kunstek, Nicholas 120 Super 32 Challenge -Middle School - CHAMPION Lostboys 8  
    Bouyssou, Gabriel 120 War at the Shore - Wildwood NJ - MS CHAMPION Mayo Quanchi 7  
    Nevlin, Max 120 NJ State Championships - MS CHAMPION Elite 8  
    Lazarek, Landon 120 NYWAY State Championships - Syracuse NY - MS CHAMPION Hilton 8  
    Messick, Ryan 120 NJ State Championships - MS Place Finisher Emerson 8  
    Schafer, Latrell 120 VAC Holiday Duals (BRONZE) The Storm Wrestling Center/ Westfield 8  
    Meehan, Jackson 120 New England youth/kids Championships - Place Finisher Doughboys 6  
    Guzman, Adrian 120 New England youth/kids Championships - Place Finisher War Dogs 7  
    Kucharczk, Robert 120 State Youth Champion: Other than those speciically listed Wrestling Prep 7  
    Warden, Cliff 120 None of the above accolades Va Elite 7  
    Squier, Aidan 120 None of the above accolades Kt Kidz 8  
    Dolci, Joseph 120 None of the above accolades Elite Wrestling Nj 8  
             
    Murray, Eli 128 VAC Holiday Duals (Gold) Combat Athletics 8  
    Scafidi, Giovanni 128 NJ State Championships - MS Place Finisher Dynasty 8  
    Bauer, Brandon 128 NJ State Championships - MS Place Finisher Pope John 8  
    Correa, Jude 128 New England youth/kids Championships - Champion Doughboy 8  
    Walizer, Griffin 128 NHSCA Virginia Beach Middle School All American (TOP 8) M2/central Mountain 8  
    Fine, Spencer 128 State Youth Champion: Other than those speciically listed Metrowest 8  
    Leggett, Christopher 128 None of the above accolades Newburgh Free Academy 7  
    Harper, Wesley 128 None of the above accolades Penn Wrestling Club 8  
             
    Iv, Harvey Ludington 138 VAC Holiday Duals (Gold) Rhino Wc 7  
    Morgan, Bodie 138 PJW State Championships - Johnstown PA - CHAMPION Quest 8  
    Necula, Emil 138 Ohio Tournament of Champions- Columbus OH - MS CHAMPION Levelup Wrestling Center 8  
    Sinclair, Aeoden 138 Tulsa Nationals - Tulsa Oklahoma - MS Place Finisher Advance School Of Wrestling 7  
    Puhach, Anton 138 War at the Shore - Wildwood NJ - MS Place Finisher War Dogs 7  
    Pitcock, Jeremy 138 NJ State Championships - MS Place Finisher Rednose 8  
    Ortega, Joey 138 NJ State Championships - MS Place Finisher Yale Street 8  
    Mccloskey, Conor 138 State Youth Champion: Other than those speciically listed Minion 8  
           

  5. Journeymen Classic, September 29th, 2019 in NY

     The event that everyone wants to see! 
    The best of the best from across the country squaring off in a preseason round-robin format. Last year, our fourth year, was perhaps our best event ever. We had 245 competitors from 30 different states, of which 47 were nationally ranked. We anticipate an even more competitive environment in 2018! 
    Best of the Best: This is a true battleground for wrestlers on the east coast. Four-, six-, or eight-man round-robin brackets with all decorated and accomplished opponents (three to four matches for each wrestler) National, State or New England place finishers, followed by state qualifiers, get preference. Best of the Rest: the next four, five or six best-accomplished wrestlers are paired together. 

    Main Event https://drive.google.com/file/d/1TqmxTTLlXXHr97-wwwpTN-oKK-d6untl/view 

    MS / Female / OverFlo : https://drive.google.com/file/d/1ix1w_zXwWg6rBPbYHpsiQCoyemC90RHf/view


  6. Journeymen Fall Classic - One of the toughest tournaments in the USA: Oct 6 & 7, 2018

     
    The event that everyone wants to see! The best of the best from across the country squaring o in a preseason modi ed round-robin format. Last year, our sixth year, was outstanding. We had 500 competitors from 32 different states, 45 of whom were nationally ranked. We anticipate an even more competitive environment in 2018!
     
    Best of the Best: This is a true national battleground for wrestlers. It’s all meat and potatoes! Four-, six-, eight-man or 12-man round-robin brackets with all decorated and accomplished opponents (three to four matches for each wrestler) National, State or New England place finishers, followed by state qualifiers (If applicable), get preference.
     
    Didn’t make the cut in the Journeymen Fall Classic-HS due to being lighter criteria? Don’t stress. You can work your way into the event by wrestling in this mini tournament. Winners of their respective weight/bracket earn a slot in Sunday’s competition. Winners must weigh in again for Sunday’s competition. There will be a two-pound allowance, and qualifying wrestlers can weigh in directly after completion on Saturday.
     
     
    How do I participate?
     
    If you’d like to participate in this event – please reach out to Journeymen Wrestling to research availability by emailing Frank@journeymenwrestling.com. This is a small, ultra-competive event and it will ll up quickly. Nationally ranked wrestlers get priority, followed by state champions and state placers.
     
     
    ELM: • 3rd–5th grade •  50, 55, 60, 65, 70, 75, 80, 85, 90, 100, 110 (ONLY 40 Slots available)
     
    MS: • 6th–8th grade • 70, 75, 80, 85, 90, 95, 100, 105, 112, 120, 128, 136 (80 total slots available)
     
    OVERFLO HS CHALLENGE:  106, 113, 120, 125, 130, 135, 140, 145, 152, 160, 170, 182, 195 (250 Total Slots Available)
     
    HS WEIGHTS: 99, 106, 113, 120, 125, 130, 135, 140, 145, 152, 160, 170, 182, 195, 225,  285 (250 Total Slots Available)
     
    Once the slots are sold (earned), we are sold out.
     
     
     
    E-Mail Frank@Journeymenwrestling.com to take the challenge.
     
    YOU MUST MEET THE STANDARD TO PARTICIPATE !
     
     
    How do I participate?
     
    If you’d like to participate in this event – please reach out to Journeymen Wrestling to research availability by emailing Frank@journeymenwrestling.com. This is a small, ultra-competitive event and it will fill up quickly. Nationally ranked wrestlers get priority, followed by state champions and state placers.
     
     
    The winner of the top brackets earn the Hammer Awards
     
     
    Happy to help.
     
    Email Frank@Journeymenwrestling.com

  7. Journeymen / Cliff Keen World Freestyle Classic  

     

    https://drive.google.com/file/d/1rN8HkKgG7PbzRvn6XUdF-CqxSH_Pp5Gt/view



    EVENT PHILOSOPHY: International Tournament for high school aged wrestlers in the USA. The best of the best from across the world and the USA, squaring off in a round-robin format. If you're not a top tier freestyler, do not fear... Our format allows for different levels and tiers, which will group equal skill levels together. We expect competitors from 35-plus states and several traditional wrestling countries to participate


  8. Journeymen / Cliff Keen World Freestyle Classic  

     

     

    https://drive.google.com/file/d/1rN8HkKgG7PbzRvn6XUdF-CqxSH_Pp5Gt/view

    EVENT PHILOSOPHY: International Tournament for high school aged wrestlers in the USA. The best of the best from across the world and the USA, squaring off in a round-robin format. If you're not a top tier freestyler, do not fear... Our format allows for different levels and tiers, which will group equal skill levels together. We expect competitors from 35-plus states and several traditional wrestling countries to participate


  9. Example 2 (Case III): 

     

    In the above example, these three wrestlers have the same record and have beaten each other. A and B are tied with 12 “quality wins” points. However, C drops out and takes third place with only 6 “quality wins” points. At this point, since C has broken the tie, the process goes back to the head-to-head between wrestlers A and B. Wrestler B takes first place because he owns the head-to- head victory over wrestler A, who receives second place. 

×
×
  • Create New...