Jump to content
Sign in to follow this  
newyorkwrestler

russian rankings via wrestdag

Recommended Posts

the other day the website wrestdag.ru ranked russia's wrestlers, here's the list put through google translate

 

For the first time, we shared the fighters on the weights, whereas before they were listed in one common list without categories. Another difference between the current rating is that it takes into account only the results of the competition among adults, to which we assigned as the European Championship with the participation of athletes up to 23 years. Some of the fighters featured in the classification twice, and this is due to the fact that they scored ranking points, speaking in two weight classes.
 
Most places in the current classification took Dagestan wrestlers (78), followed by the representatives of Alanya (25) and Yakutia (18). In the seven weight categories lists headed by winners of the championship of Russia, and a leader in the heavyweight division he captured the third prize winner of the competition Muradin Kushkhov. The best results among the leaders - from world champions Abdul Sadulayeva (86 kg) and Magomedrasul Gazimagomedova (70 kg), who scored 660 points.
 
By the end of the season, Russian wrestlers will take part in several major tournaments, and it is expected that by year-end ranking will undergo significant changes. Here only the changes are unlikely to affect the leaders will be difficult to catch up with them, and some - is unrealistic.
 
Rating 2015
 
57 kg
1. Viktor Lebedev (Yakutia) - 600
2. Ismail Musukaev (Dagestan) - 460
3. Nariman Israpilov (Dagestan) - 220
4. Azamat Touskaev (Alania) - 220
5. Tamerlan Karayev (Stavropol) - 170
6-7. Artem Gebek (Dagestan) - 100
6-7. Omak Syuryun (Tyva) - 100
8-12. Ramadan Ferzaliev (Dagestan) - 80
8-12. Huresh Donduk-Ool (Tuva, Kemerovo) - 80
8-12. Mahammadrasul Idrisov (Dagestan) - 80
8-12. Nyurgun Scriabin (Yakutia) - 80
8-12. Karakhanov Rustam (Russia) - 80
13. Gadjimagomed Aliev (Dagestan) - 60
14-17. Abu Magomedov (Dagestan) - 40
14-17. Ayhaan Antonov (Yakutia) - 40
14-17. Victor Rassadin (Yakutia) - 40
14-17. Eduard Grigoriev (Yakutia) - 40
18-21. Dmitry Aksenov (Yakutia) - 20
18-21. Maydyr Dongak (Tuva) - 20
18-21. Rustam Ampar (Moscow) - 20
18-21. Haybula Ramazanov (Dagestan) - 20
22-23. Gabriel Vazirhanov (Dagestan) - 10
22-23. Tamir Garmaev (Buryatia) - 10
 
61 kg
1. Alexander Bogomoev (Buryatia) - 500
2. Jamal dzhamal otarsultanov (Moscow) - 340
3. Rustam Abdurashidov (Dagestan) - 220
4. Ahmed Chakaev (Daghestan / Chechnya) - 200
5. Murshid Mutalimov (Dagestan) - 140
6-9. Gadzhimurad Rashidov (Dagestan) - 100
6-9. Egor Ponomarev (Yakutia) - 100
6-9. Ismail Musukaev (Dagestan) - 100
6-9. Nachyn Kuular (Krasnoyarsk) - 100
10-12. Bekhan Bekkhan Goygereyev (Dagestan) - 80
10-12. Shamil Omarov (Dagestan) - 80
10-12. Hiramagomed Magomedov (Dagestan) - 80
13-16. Viktor Lebedev (Yakutia) - 60
13-16. Rustam Ampar (Moscow) - 60
13-16. Imam Adzhiev (Dagestan) - 60
13-16. Aslan Costa (Alania) - 60
17-22. Nyurgun Scriabin (Yakutia) - 40
17-22. Dasha Sharastepanov (Buryatia) - 40
17-22. Gevorg Terteryan (Krasnodar) - 40
17-22. Bayar Tsyrenov (Buryatia) - 40
17-22. Nikolai Leontiev (Samara) - 40
17-22. Vladimir Flegontov (Yakutia) - 40
23-24. Ayhan Ondar (Tyva) - 30
23-24. Andrew Bekrenev (Yakutia) - 30
25-26. Victor Rassadin (Yakutia) - 20
25-26. Bulat BATOEV (Chita Region) - 20
27. Vyacheslav Efremov (Yakutia) - 10
 
65 kg
1. Ilyas Bekbulatov (Dagestan) - 400
2-3. Soslan Ramonov (Alania) - 280
2-3. Magomed Kurbanaliev (Dagestan) - 280
4. Alibeggadzhi Emeev (Dagestan) - 240
5. Shihsaidov Jalilov (Dagestan) - 160
6-7. Ahmed Chakaev (Dagestan) - 100
6-7. Eugene Zherbaev (Buryatia) - 100
8-9. Zaur Sidakov (Alania) - 80
8-9. Murad Nuhkadiev (Krasnoyarsk) - 80
10-12. Gadzhimurad Abakarov (Dagestan) - 60
10-12. Ahmad Usmanov (Dagestan) - 60
10-12. Ali Magomedkhanov (Dagestan) - 60
13-15. Morten Mengi-Ool (Kemerovo) - 40
13-15. Abakar Abasgadzhiev (Dagestan) - 40
13-15. Ruslan Ahmedov (Moscow) - 40
16-19. Nazhmudin Magomedov (Dagestan) - 20
16-19. Imam Adzhiev (Dagestan) - 20
16-19. Rustam Gaymasov (Dagestan) - 20
16-19. Abdulgadzhi Magomedov (Dagestan) - 20
20-24. Viktor Stepanov (Yakutia) - 10
20-24. Alexander Zaharushkin (Kemerovo) - 10
20-24. Alexander Kozlov (Kemerovo) - 10
20-24. Ivan Filippov (Cheboksary) - 10
20-24. Ratmir Kerefov (Moscow) - 10
 
70 kg
1. Mahammadrasul Gazimagomedov (Stavropol) - 660
2. Israil Gasimov (Krasnoyarsk region) - 390
3. Rasul Dzhukaev (Chechnya) - 340
4. Evgeny Zherbaev (Buryatia) - 200
5. Magomedhabib Kadimagomedov (Dagestan) - 170
6-7. Khalil Amine (Dagestan) - 140
6-7. Rasul Arsanaliev (Dagestan) - 140
8. Mohammed Hizriev (Dagestan) - 120
9-12. Amir Berukov (Dagestan) - 80
9-12. Hussein Suyunchev (KCR) - 80
9-12. Ildous Giniyatulin (Tatarstan) - 80
9-12. Habib Magomedov (Dagestan) - 80
13-15. Hetag Tsabolov (Alania) - 60
13-15. Mulid Lampezhev (Kabardino-Balkaria) - 60
13-15. Kamal Malikov (Dagestan) - 60
16-18. Soslan Ramonov (Alania) - 40
16-18. Arsalan Budazhapov (Buryatia) - 40
16-18. David Suynyuchhanov (Moscow) - 40
19. Herman Ustinov (Yakutia) - 30
20-21. Nadirbegov Hizriev (Krasnoyarsk Territory) - 20
20-21. Shamil Magomedov (Dagestan) - 20
22-23. Beslan Shagirbiev (Kabardino-Balkaria) - 10
22-23. Timur Nikolaev (Yakutia) - 10
 
74 kg
 
1. Aniuar Guesde (Kabardino-Balkaria) - 460
2. Ahmed Gadzhimagomedov (Dagestan) - 400
3. Kakhaber Khubezhty (Alania) - 160
4. Alexander Zelenkov (Krasnoyarsk) - 150
5. Alan Zaseev (Alania) - 140
6-7. Stanislav Khachirov (Alania) - 120
6-7. Haji Nabiyev (Dagestan) - 120
8-11. Hetag Tsabolov (Alania) - 100
8-11. Habib Batyrov (Dagestan) - 100
8-11. Denis Tsargush (Moscow) - 100
8-11. Adam Hasiev (Dagestan) - 100
12-13. Muslim Dadaev (Chechnya) - 80
12-13. Isa Daudov (Krasnoyarsk) - 80
14-17. Kamal Malikov (Dagestan) - 60
14-17. Isa Shapiev (Dagestan) - 60
14-17. Arsalan Budazhapov (Buryatia) - 60
14-17. Temirlan Svelimanov (Dagestan) - 60
18-19. Osman Isakov (Dagestan) - 40
18-19. Shamil Osmanov (Dagestan) - 40
20-24. Rasul Shapiev (Dagestan) - 20
20-24. Magomed Imanshapiev (Dagestan) - 20
20-24. Magomed Ramazanov (Dagestan) - 20
20-24. Ashab Giriev (Moscow) - 20
20-24. Anton Vlasenko (Smolensk) - 20
25-28. Atsamaz Sanakoev (Alania) - 10
25-28. Arthur Hutsistov (Alania) - 10
25-28. Tazhetin Akayev (Moscow) - 10
25-28. Nikita Suchkov (Krasnoyarsk) - 10
 
86 kg
1. Abdul Sadullayev (Dagestan) - 660
2. Dauren Kurugliev (Dagestan) - 520
3. Kudiyamagomedov Shamil (Dagestan) - 280
4. Anzor Anzor Urishev (Kabardino-Balkaria) - 240
5. Ahmed Magomedov (Dagestan) - 200
6. Zelimkhan Minkailov (Chechnya) - 120
7. Exiled Ktsoev (Alania) - 100
8. Vladislav Valiev (Alania) - 80
9-10. Tamerlan Akhmedov (Dagestan) - 60
9-10. Muslim Magomedov (Dagestan) - 60
11. Alikhan Zhabrailov (Dagestan) - 40
12-13. Arsenali Musalaliev (Dagestan) - 20
12-13. Daniyal Malikov (Dagestan) - 20
14-16. Muslim Dadaev (Chechnya) - 10
14-16. Marat Kadokhov (Alania) - 10
14-16. Viktor Solovyov (Yakutia) - 10
 
97 kg
1. abdusalam gadisov (Dagestan) - 540
2-3. Ahmed Bataev (Dagestan) - 200
2-3. Yuri Belonovsky (Krasnoyarsk) - 200
4. Zainul Kurbanov (Dagestan) - 180
5. Vladislav Baytsaev (Alania) - 120
6-7. Magomed Ibragimov (Dagestan) - 100
6-7. Adlan Ibragimov (Chechnya) - 100
8-11. Albert Sarita (Dagestan) - 60
8-11. Tazhudin Mukhtarov (Dagestan) - 60
8-11. Astemir Quant (Kabardino-Balkaria) - 60
8-11. Tamerlane race (Chechnya) - 60
12-16. Khadzhimurat Gatsalov (Alania) - 40
12-16. Stanislav Gadzhiev (St. Petersburg) - 40
12-16. Arthur Kushkhov (Kabardino-Balkaria) - 40
12-16. Eduard Harutyunyan (Moscow) - 40
12-16. Magamedkamil Huseynov (Dagestan) - 40
17-21. Ahmed Ahmed (Dagestan) - 20
17-21. Abdusalam Abdusalamov (Dagestan) - 20
17-21. Soslan Humar (Alania) - 20
17-21. Znaur Kotsiev (Alania) - 20
17-21. Azret Shogenov (Kabardino-Balkaria) - 20
22-25. Kanzula Magomedov (Dagestan) - 10
22-25. Alfred Abdulkadir (Moscow) - 10
22-25. Evgeny Alekseev (Yakutia) - 10
22-25. Igor Ovsyannikov (Krasnoyarsk) - 10
 
125 kg
1. Muradin Kushkhov (Dagestan) - 480
2. Bilal Makhov (Dagestan) - 240
3. Khadzhimurat Gatsalov (Alania) - 160
4-5. Edward Bazrov (Alania) - 120
4-5. Anzor Hizriev (St. Petersburg) - 120
6-7. Bekhan Dukaev (Chechnya) - 100
6-7. Alan Khugaev (Alania) - 100
8. Islam Bahmudkadiev (Dagestan) - 80
9. Pavel Krivtsov (Kemerovo) - 70
10-13. Magomedgadzhi Nurasulov (Dagestan) - 60
10-13. Islam Shavaev (Kabardino-Balkaria) - 60
10-13. Timur Kotsoev (Alania) - 60
10-13. Haji Magomedov (Dagestan) - 60
14. Baldan Tsyzhipov (Buryatia) - 50
15-18. Magamedkamil Huseynov (Dagestan) - 40
15-18. Azret Shogenov (Kabardino-Balkaria) - 40
15-18. Vladislav Baytsaev (Alania) - 40
15-18. Hetag Khubaev (Alania) - 40
19-23. Yuri Belonovsky (Krasnoyarsk) - 20
19-23. Murat Omarov (Dagestan) - 20
19-23. Magomedamin Dibirov (Dagestan) - 20
19-23. Asadula Ibragimov (Dagestan) - 20
19-23. Muhamagazi Magomedov (Krasnoyarsk) - 20
24-26. Shamil Khakiyev (Irkutsk) - 10
24-26. Artur Harutyunyan (Moscow) - 10
24-26. Arsene Jalil (Stavropol) - 10
 
The system of calculation of rating points
 
Olympic Games - 300 - 250 - 200
 
World Championship - 240 - 180 - 140 - 80
 
European Championship - 160 - 120 - 100
 
European games - 160 - 120 - 100
 
Russian Championship - 160 - 120 - 100
 
Golden Grand Prix "Ivan Yarygin" - 140 - 100 - 80
 
World Cup and European Nations Cup - for each pobedu- 20 for each loss - minus 20.
 
European Championship to 23 years - 60 - 40 - 20
 
Tournaments class "A" (the final Golden Grand Prix in Baku, the Cup of Ramzan Kadyrov in Grozny, "Alexander Medved" in Minsk, "Yashar Dogu" in Turkey, the Intercontinental Cup in Khasavyurt, Ali Aliyev memorial Makhachkala) - 100 - 80 - 60
 
Tournaments class "B" ("Dave Schultz" in the US Grand Prix in Paris, German Open in Dortmund, Cup Takht in Tehran, "Stepan Sargsyan" in Vanadzor, "Yusup Abdusalamov" in Botlikh, "Hizri Shihsaidov" in Buglene, "Exiled Andiev" in Vladikavkaz, "Vaclav Ziolkowski" in Poland) - 60 - 40 - 20
 
Tournaments class "B" (tournaments "Mongolia Open" in Ulan Bator, "Chevalier Nusuev" in Moscow, the Cup of Brazil, national student competition, the Cup of the Governor of the Krasnodar Territory, Cup head of Nefteyugansk district Poikovsky, "Bill Farrell" in Hempstead " Henri Deglyan "Nice, Buryatia President's Cup tournament," Miner "in Kemerovo," Dmitry Korkin "in Yakutsk, World Games soldiers) - 40 - 20 - 10.
Edited by newyorkwrestler

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...